| Drkurt01 a întrebat:

Buna. Ma intreb. Peste tot, desi in special la televizor, dar si in viata reala, se aude "de cand sunt mic", "de cand sunt mic", etc. Aproape ca ma face sa ma indoiesc de sanatatea mea mentala.
Dintotdeauna stiu ca se spune, si mi se pare logic, "de cand eram mic", nu?
De ce toata lumea spune "de cand sunt mic"? Cum e corect?
Ma indoiesc eu?

Multumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

N-ai auzit de analfabeti functionali?
E plin Politicul si Media cu asemenea "specimene". big grin

| RAY a răspuns:

Probabil ca res per încă e mica cu mintea și în prezent

| VoidEternal a răspuns:

Nu te îndoiești. "De când eram mic" e corect.

"De când sunt mic" ar trebui sa se folosească doar daca la un moment dat erai mare. laughing Și acum ești mic. Benjamin Button style.

| Steaua19861 a răspuns:

,,De cand eram mic"este varianta corecta grama tical!