| Ionela2835 a întrebat:

Ma numesc Ionela si sunt clasa a7-a. Vreau sa imi dati si mie cateva sfaturi. La mine in clasa sunt doua fete pe care toti profesorii le plac, adica ele sunt primele mereu, din punctul de vedere al profesorilor, ele sunt cele mai destepte. Chiar daca eu stiu ca ele mereu copiaza din caiet la orice test. Au note bune... nu zic nu, dar nu este corect. De la sfarsitul clasei a5-a am observat că si dirigintele meu nu ma suportă pe mine, iar pe colegele astea doua le crede superioare. Sa va spun de ce am observat eu asta abia la sfarsitul clasei a5-a; la premiere, eu am avut media 9, 89 si mi-a dat premiul doi. Ele au avut media 10 si le-a premiul intai, iar premiul trei a fost dat unor colegi cu mediile 9, 56 resprctiv 9, 53 si 9, 50. In clasa a6-a, uneia dintre cele doua colege simpatizate de catre profesori ii mai trebuiau la romana 2 de 10 pentru a avea media de 10 la lima romana. Normal, noua ne mai trebuia pusă doar o singura nota, iar mie mi-a pus 9 si mi-a iesit 9, 50 si fetei ăsteia i-a pus 2 de 10. Nu este corect deloc. Toti suntem egali si nu ii trebuiau doua note de 10, cu doar una. Alta faza: profesoara de limba engleza i-a pus un 9 si asa i-a iesit media 9 si vezi Doamne s-a suparat asta, desi ea chiar merita 9. La teste nu a luat niciodata 10, ci 7. Si eu mereu luam 8 si 9 si mi-a pus 9. Iar din cauza colegei mele, nu mai preda profesoara respectiva la noi in scoala. Anul acesta avem o profesoara noua la romana si franceza, iar din cate am observat, nu ma suporta deloc. La teste, doamna de franceza o ajută mereu pe colega asta, iar pe mine deloc. La romana am inceput sa raspund mai mult la rezolvarile temelor si am mai iesit si la tabla, si mi-a pus tot 9. Iar pe asta ca spune doua cuvinte ii pune 10. Deci mie nu mie se pare corect. Vreau sa imi spuneti si voi parerea voastra. Daca a mea este gresita, asta e. Bine, poate ca si eu am vina mea că uneori nu invat suficient, dar nici ca ele sa copiez din caiet. Si sa nu mai spun ca la sfarsitul lui a6-a, la premiere, eu am avut media 9, 60 si am luat premiul doi, iar o fata media 10 si a luat,bineinteles, premiul intai iar colega asta despre care v-am vorbit mai sus a avut media 9, 96 si a luat tot premiul intai. Trebuia sa imi dea premiul intai si mie pentru ca a trecut de 9, 50. In fine, sper ca ma intelegeti. Dau si fundă.

1 răspuns:
| oz_1736 a răspuns:

Nu prea ai ce face, dar invatând mai bine le poți intrece pe amandoua. Ajungând la facultate, tu vei fi o fata desteapta care isi merita toate diplomele, iar ele niste niste vanzatoare la un magazin care aveau in copilarie note bune.