| Focsa_Giorgio_Gabriel_1993 a întrebat:

Buna!
Ma pot transfera de la o facultate la alta?
Daca da, care sunt pașii?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Doar la același profil. Nu te poți de la limba greacă la agronomie.
Primul pas, cerere.

| UserRo10 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu mai dezinforma. Secretariatul echivaleaza anumite materii si primeste restanta la restul ca sa nu repete anul

| sadrian46 a răspuns (pentru UserRo10):

Poți să-mi dau un exemplu?

| UserRo10 a răspuns (pentru sadrian46):

Simplu. Caz concret. Student de ingineria instalatiilor Cluj vine in anul 2 la Bucuresti si i se echivaleaza doar analiza matematica, algebra liniara, GD, si rezistenta materialelor (in avans). Trece tot in anul 2, dar cu restante multe din anul 1.
Apoi am avut student de la Plitehnica ce a plecat la ASE si nu i s-a echivalat nimic.

| sadrian46 a răspuns (pentru UserRo10):

Da, așa știam și eu, dar am pun în discuție doar un caz extrem.

| UserRo10 a răspuns:

Te poti muta unde vrei, dar secretariatul iti va echivala doar cateva materii sau niciuna si o sa ai restante la celelalte. Le iei pe parcurs

| Ariana131 a răspuns:

Te poți transfera după primul an, faci o cerere, cel mai probabil suni la secretariat sau te duci personal si spui unde vrei sa te transferi

| Focsa_Giorgio_Gabriel_1993 explică:

Adica vreau de la Sociologie, la Antrpologie sunt anul 1