| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Ma puteti ajuta va rog cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Ce legatura exista intre incompresibilitatea lichidelor si tensiunea superficiala?

Răspuns Câştigător
| DascaluIoan a răspuns:

Nu este o legătură între ele, incompresibilitatea lichidelor, conform mecanicii fluidelor, este dată de faptul ca un fluid este format din particule fluide care ocupă tot volumul fluidului, ocupând astfel tot spațiul, făcând fluidul incompresibil, iar tensiunea superficială a lichidelor este consecința faptului că asupra particulelor de la suprafața de contact dintre un lichid și un gaz nu acționează aceleași forțe. În interiorul fluidelor o particulă are în jurul ei doar particule fluide care acționează la fel, dar la suprafață, particulele au dedesubt particule fluide și deasupra particule de aer, astfel apar interacțiuni inegale ce duc la tensiunea superficială.