| Thisismetoday1 a întrebat:

Ma tot bate gândul de câteva săptămâni să ma bag în domeniul imobiliar. Am înțeles ca poti face destui bani din jobul de agent imobiliar dar am înțeles si ca rata de eșec e de 80%. Întrebarea mea e... Se merită să incerc? Lucrează cineva în acest domeniu ca să îmi explice puțin mai bine cum sta treaba?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Da, merita sa incerci.
Si da, rata de esec este mare. E mare pentru ca, pe langa abilitatile necesare celor care lucreaza in general in vanzari, e nevoie de multa rabdare. Rezultatele nu apar in una sau doua luni. E nevoie de timp pentru a ajunge la un venit multumitor, undeva pe la 5-7 luni. Dar apoi lucrurile devin mult mai usoare, iar castigurile pot fi semnificativ mai bune decat in alte domenii. De asemenea nu ai o constanta in venituri, adica poti castiga intr-o luna 2-3000 euro, dar luna viitoare nimic. Nu e ca la un job in care iti iei lunar salariul indiferent de ce se intampla. De aceea nu e pentru oricine job-ul asta. Multi, desi au potential, se demoralizeaza dupa 3 luni si de aici si rata mare de esec.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E destul de greu la inceput, cu timpul daca reusesti sa te tii poti face bani buni din asta mai ales in orase mari cu centre universitare tip Bucuresti, Cluj, Timisoara ca se muta anual studenti noi care-si cauta chirie si fiind cererea foarte mare poti ajunge sa ceri mai mult decat merita pe ce vrei sa inchiriezi.

| sierra1 a răspuns:

Dacă nu incerci nu știi cum e. Să nu te aștepți ca din prima să dai lovitura! Dar incet-incet iți faci o clientelă și poți primi comisioane mari

| Thisismetoday1 explică:

Multumesc pentru răspunsuri. happy