| Alexxx40383736 a întrebat:

Bună, mai e puțin pana la Evaluarea Nationala, vreau sa va întreb dacă e greu sa obțin nota 8 la matematica sau măcar 7-7.50.Nu pot spune ca strălucesc ft bine la mate dar în schimb la romana ma descurc foarte bine, îmi puteți spune cum v-ați descurcat la Evaluare și ce ați învățat măcar pentru nota 8(la matematica)?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| laviniaaaaaaaaa a răspuns:

Îți spun ce fac eu. Pune-te și recapitulează materia din culegerea de mate pe semestrul intai.
La algebră:
•Intervale(tot ce tine de intervale, numai retin cum se cheama lectiile)
•Radicali
-adunarea și scăderea radicalilor
-înmulțirea, împartirea lor
-rationalizarea
Calcule cu nr reprezentante prin litere
-adunarea și scăderea numerelor reprezentante prin litere
-înmulțirea si împărțirea lor
-formule de calcul prescurtat:sunt 3 formule:
a+b(totul la pătrat)
a-b(totul la pătrat)
a+b+c(totul la pătrat).

Și la geometrie tot ce s-a făcut de la începutul anului până la capitolul Arii si Volume.
Bine, la geometrie nu este necesar sa faci totul, dar macar repeta desenele și proprietățiile de la ce am invatat anul asta(piramide, tetraedu, cub, paralelipiped, prisme)

Realizează un dosar în care să ai toate formule de la arie pentru figurile:
1. dreptunghi.
2. pătrat
3.romb
4.paralelogram
5.triunghi oarecare
6.triunghi echilateral(si inaltimea)
7.triunghi dreptunghic(si inaltimea)
8.triunghi isoscel
Și poți să scrii pe fișa aia și toate proprietățiile daca nu le stii bine.
De asemenea fă testele propuse de minister. Și unde ai gresit, reia de mai multe ori pana intelegi si faci corect. Dacă e nevoie reia si de 10 ori sa fii sigur 100% ca ai inteles. Dacă ai noroc de profesor ok la mate roagă-l sa iti explice unde ai gresit. Mai intreaba si de colegii tai.
Uite dacă faci subiectul 1 și 2 corect(în întregime) ai nota 7. (cu tot cu punctul din oficiu). Și dacă la subiectul al treilea mai rezolvi un subpunct, mai scrii o formulă ai peste 7.
Cauta pe internet ce variante s-au dat la simulare anul trecut si refă-le de atatea ori pana le faci corect(la fel și la testele de antrenament).

De asemenea, intreaba unde nu stii. Surse de informare sunt peste tot.

Uita-te cand ai timp la telescoala, acolo se fac variante(si nu numai). De asemenea, intra la orele onli-ne de la mate. Tot iti ramane ceva in cap.

Repeta zi de zi si nu uita sa faci si cate o mica pauza.

Uite aici programa pentru Evaluarea Națională în caz că n-ai inteles:
https://profesorjitaruionel.com/......asa-a-8-a/

Și testele propuse de minister(Momentan sunt 30 de teste. Aici ai si la romana. Ai si barem)
https://profesorjitaruionel.com/......-a-edu-ro/

Și să cauți tu pe Google "Simulare clasa a 8-a matematică 2019/2018/2017, etc" si fa si variantele alea.

Fă câte teste poti pe zi. După corectează-le cu barem si vezi de cat ai facut. Dacă ai facut mai puțin de 7 sau ce nota vrei tu, nu te descuraja! Vezi unde ai facut si refă pana intelegi si faci corect. Succes!

| Alexxx40383736 explică (pentru laviniaaaaaaaaa):

Mulțumesc mult❤️❤️❤️

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte greu doar pentru cineva care nu a lucrat la matematica.
matematica nu se invata decat cu pixul pe hartie, rezolvand zilnic sute de exercitii si probleme.
Daca pui mana si lucrezi asa cum am spus, zilnic, inclusiv sambata si duminica, ai sanse sa iei un 8, la evaluare.

| Alexxx40383736 explică (pentru Violleta2022):

Lucrez în fiecare zi cate 2 ore sau chiar 3 pentru ambele, nu exista zi sa nu lucrez ceva, doar ca am pierdut câteva chestii în clasa 5-7 deoarece am avut un profesor de mate care își bătea încontinuu joc de mine și ma făcea sa ma simt prost la fiecare ora, acum în clasa a 8 a m-am transferat la o școală mai buna unde profesoara actuala m-a ajutat ft mult și înțeleg mai bine

| Alexxx40383736 explică (pentru Violleta2022):

Doar ca uneori ma gândesc ca nu voi lua nici 7 și voi intra la dracu n praznic

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexxx40383736):

Depinde doar de tine!
In loc sa stai si sa gandesti negativ, pierzand inutil, timp pretios, ai pune mana serios pe pix si te-ai apuca de facut multe, cat mai multe exercitii si probleme, ca sa ai sanse sa iei macar un 7.