| Filip_Carmen_1968 a întrebat:

maine dau test la chimie, clasa a VII-a, am nevoie sa imi zica cineva niste exemple de substante chimice compuse si din ce sunt compuse, ma puteti ajuta?

6 răspunsuri:
| Idc12345 a răspuns:

De exemplu CaCO3 (var stins, daca nu ma insel ). Este format din 3 elementa:calciu, carbon si oxigen si 2 sau mai multe elementa formeaza substante compuse.Mai poti avea NaOH etc. Deci iti zic cum le-am inteles eu :
daca ai NaOH-este format din 3 substante simple :Na+O+H sau poti sa scrii Na+OH(care e hidroxid). Cand ai mai multe elemente chimice "unul langa altul "e substanta compusa, cand ai unul singur (ex:Ca) e substanta simpla.Intreaba-ma daca nu ai inteles ceva.

| Melintealin08 a răspuns:

Si eu am test azi la chimie crying((
Adica ne asculta laughing
CA la test am fost varza!

| narcis1998 a răspuns:

Buna, am nevoie de fundahappy deci te rog... daca iti sunt de ajutor sa imi daihappy uite cateva substante chimice : bromura de aluminiu: Al Br cu valenta 3 (substanta compusa -sare) sulfit (SO indice 3 valenta 2) sulfat (So indice4 valenta 2) fosforit (Po valenta 3 indicii 3) fosfor(PO indici 4 valenta 3) azotit (No valenta 2 indicii2) azotat (no indicii 3 val 2 ) hidroxil (OH valenta 1 indicii 1) cp

| PopAdrian a răspuns (pentru narcis1998):

Majoritatea chestiilor de acolo sunt radicali chimici si nu compusi happy

| Filip_Carmen_1968 explică (pentru PopAdrian):

Sincer nu am inteles nimic smug

| PopAdrian a răspuns (pentru narcis1998):

Compusi:
Acizi: H2SO4 (acid sulfuric format din H (ca orice acid) si gruparea sulfat care are valenta 2), HCl (acic clorhidric), HF (Acid flourhidric), H2CO3 (acid carbonic, avem radicaul carbonat, adica CO3 ), H2SO3 (acid sulfhidric), HBr (acid bromhidric), H3PO4 (acid fosforic) etc.

Baze: NaOH (hidroxid de sodiu), KOH (hidroxid de potasiu), Al(OH)3 (hidroxid de aluminiu), Ba(OH)2 (hidroxid de bariu), Ca(OH)2 (var stins / apa de var / hidroxid de calciu) etc.

Oxizi: MgO, CO2, CO, SO2, SO, NO2, Al2O3, Fe2O3 etc. (se citeste trioxid / dioxid / oxid de + metal / nemetal)

Saruri: CaCO3, NaCl, FeCl3, AlCl3, BaCl2, Na2SO4, CaSO4 etc.

Sper ca e bine happy