| Ioana37336632788 a întrebat:

Buna, maine trebuie sa completez fisa cu profilele pentru liceu si nu stiu ce sa aleg intre stiinte ale naturii si stiinte sociale. Nu ma prea descurc la chimie insa nu stiu daca stiinte sociale e un profil bun. Ma puteti ajuta cu un sfat?

3 răspunsuri:
| Raluca591 a răspuns:

Alege cu incredere stiinte sociale, si eu sunt tot aici iar programul de invatat este foarte lejer, teme nu vei prea avea, cel mult la 2-3 materii.Plus ca, daca iti place romana, ai sansa sa iti imbogatesti si mai mult cunostintele, veti face multe comentarii pe baza unor texte, fragmente, carti, va veti exprima opinia despre diferite lucruri si vei invata sa ai argumente bune atunci cand vrei sa afirmi sau infirmi ceva.Bafta multa

| BaiatFinut22 a răspuns:

Eu am depus fisa acum 2 ani la mate info ca prima optiune urmata de stiinte sociale.
Nu pot sa iti spun in special unde sa te duci, nu stiu unde te orientezi si ce planuri ai, dar in cazul in care pui optiune de mate-info sau stiinte ale naturii (real) si vei fi acceptat, ar trebui sa te acomodezi bine cu clasa a noua, fiind cu totul altceva fata de gimnaziala, nu este asa cum crezi.
Eu am facut greseala sa intru la mate info pe optional fizica, bazandu-ma pe media mare pe care o aveam de la evaluare (9.44) si reputatia clasei propuse, urmand sa fiu paralel cu informatica. De asta ma mut anul acesta la Stiinte sociale, aspirand catre Academia de Politie si stiind ce trebuie sa fac pe viitor.
Daca stii bine ca nu le ai avut cu chimia inca din generala, gandeste-te mai bine la un profil uman unde te-ai putea descurca mai bine.
Iti urez succes si sa iti alegi cu cap viitorul!

| Ioana37336632788 explică:

Am uitat sa precizez ca primele pe lista vor fi filologie si mate info, insa in cazca nu intru acolo trebuie sa aleg intre stiinte ale naturii si stiinte sociale.