| asdfghjkl654 a întrebat:

Miercuri dupa-amiaza trebuie sa avem mediile incheiate. Eu am la tehnologie o singura nota (aveam de facut un referat pentru saptamana trecuta pe care oricum nu l-am facut) si am ora vineri. Saptamana trecuta nu am facut ora si nu o vom face nici saptamana asta deoarece maine avem festivitatea de predare a cheii (sunt clasa a 7a). E posibil sa nu imi incheie media? Si in ce situatii poate ramane o medie neincheiata? Eu nu am nicio absenta la acea materie.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Roaga profesoara sa-ti mai dea o nota, eventual sa te asculte. Tu esti vinovata daca nu-ti incheie media si cu o singura nota nu se poate incheia.
Daca nu-ti incheie media vei fi amanata si o sa trebuiasca sa sustii un examen.
Conform ROFUIP, citez:
"ART. 199.Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se  poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
  a) au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective.
  b) au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educaţiei Naţionale;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
  e) nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus.
  ART. 200.(1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală.
  (2) Încheierea situaţiei şcolare a elevilor prevăzuţi la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluării.
  (3) Încheierea situaţiei şcolare a elevilor amânaţi pe semestrul al doilea, a celor declaraţi amânaţi pe semestrul I şi care nu şi-au încheiat situaţia şcolară conform prevederilor alin. (1) şi (2) sau amânaţi anual se face într-o perioadă stabilită de conducerea unităţii de învăţământ, înaintea sesiunii de corigenţe. Elevii amânaţi, care nu promovează la una sau două discipline/module de studiu în sesiunea de examene de încheiere a situaţiei şcolare a elevilor amânaţi, se pot prezenta la sesiunea de examene de corigenţe."

| asdfghjkl654 explică (pentru Ioandelasal):

Si cand as putea sa o rog sa ma asculte daca nu mai am nicio ora de tehnologie pana miercuri?

| Ioandelasal a răspuns (pentru asdfghjkl654):

O rogi intr-o zi cand mai are ore la scoala sau chiar miercuri, saptamana viitoare sau sa-ti ia in considerare un referat, eventual cel pe care trebuia sa-l faci.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, poţi rămâne cu situaţia NEÎNCHEIATĂ sad

Din PĂCATE, vina este doar a ta!
TREBUIA să prezinţi acele "materiale pentru un proiect" la momentul la care vi s-au cerut; respectiv, apoi, ar fi TREBUIT să faci acel Referat care ţi s-a cerut!

Din moment ce tu NU te-ai "deranjat" să faci ceea ce ţi-a spus profesoara, chiar dacă ŞTIAI că mai ai NEVOIE de o notă pentru a ţi se încheia media, înseamnă că te "doare-n cot" de obligaţiile şcolare sad
Drept urmare, şi eu te-aş lăsa cu situaţia NEÎNCHEIATĂ rolling on the floor

Vezi alte detalii în răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare...

Toate cele bune.

| Katherine20 a răspuns:

Fi serios, nu te-o lăsa neînchiat tocmai la tehnologie laughing Noi nu am făcut tot anul tehnologie da ne-a dat la toți media 10.
Mai bine, du-te și vorbeste cu profu/ă respectiv/ă să vezi ce e de făcut big grin

| asdfghjkl654 explică (pentru Katherine20):

Serioasa*
Asa ma gandeam si eu, dar profa noastra e asa mai. laughing Crezi ca poate sa-mi treaca un 4 fara sa fac nimic (nici nu mai stiu ce referat trebuia sa fac)? Ca si cu un 4 tot imi iese media. Oricum luni o sa vorbesc cu profa dar pana atunci voiam sa vad si alte pareri ca sunt putin stresata cu chestia asta.

| Katherine20 a răspuns (pentru asdfghjkl654):

Nu cred că are cum să-ți dea 4 dacă nu faceți ora big grin. Mai întreabă-ți colegii dacă ei au făcut referatu ala.

| asdfghjkl654 explică (pentru Katherine20):

Majoritatea au adus niste materiale pentru un proiect si eu nu le aveam atunci, de asta mi-a zis sa fac referatu. Ar putea sa imi incheie media totusi?

| Katherine20 a răspuns (pentru asdfghjkl654):

Ar putea, să-ți mai dea o notă egală cu cea pe care o ai acum, ca să-ți facă media, la noi așa a făcut profu de fizică, că nu a mai apucat să ne mai asculte.Dar cel mai bine vorbește cu ea si vezi ce-ți zice big grin

| asdfghjkl654 explică (pentru Katherine20):

Ar fi prea frumos sa-mi dea inca un 9 laughing Sper sa fie asa, oricum voi vorbi cu ea luni sau marti. multumesc pentru raspunsuri happy