| ToxicG a întrebat:

Nu inteleg deloc valenta la chimie. Cine imi explica?

Răspuns Câştigător
| sorynam a răspuns:

Pai e simplu :
la gr.I - valenta 1
la gr.II -valenta 2
la gr. III - valenta 3
la gr.IV -valenta 4
la gr.V - valenta =8-nr.gr.(5)= valenta 3
la gr.VI -valenta=8- nr.gr.(6)=valenta 2
la gr.VII - valenta=8-nr.gr.(7)=valenta1
! asta doar la valenta fata de hidrogen!

3 răspunsuri:
| youaremyfavouritecolour a răspuns:

Valenta!
ia-o dupa grupa din care face parte elementul!
asa e cel mai pe scurt!
bafta!

| Yabrin a răspuns:

Valența (numărul de oxidare) caracterizează capacitatea de combinare a unui atom cu un alt atom. Ea este dată de numărul electronilor cu care atomul participă la formarea legăturilor chimice și variază în funcție de atom și grupare chimică.

Valența este determinată de numărul electronilor care participă la legătura chimică. Numărul grupei principale indică valența maximă a elementelor. Valența se poate raporta la hidrogen sau la oxigen. Valența elementelor raportată la hidrogen crește în perioadă de la grupa IA la grupa IVA, apoi scade. Pentru elementele din grupele V-VII valența față de hidrogen se stabilește cu ajutorul relației: Valența = 8 - nr. grupei Electrovalența reprezintă valența elementelor care se transformă ușor în ioni și este egală cu numărul de electroni cedați sau acceptați. Covalența reprezintă valența exprimată prin numărul de electroni pe care un atom îi pune în comun cu electronii altui atom. Covalența se notează cu cifre romane scrise în paranteză în dreapta simbolului chimic. De exemplu: H(I), O(II).

poate ca intelegi si tu cv. o.o

| Nykolettuta a răspuns:

Hey e simplu.
La metale VH - Grupa. Numarul grupei
La metale VO - Tot Grupa.

La nemetale VH = 8 - Grupa
VO - Grupa - 2
Sper ca ti-am fost de ajutor :*