| AlupeiLarisaAndreeaDF a întrebat:

Buna! O colega din clasa mea m-a intrebat daca nu cumva dau meditatii la matematica, deoarece ar avea nevoie, avand in vedere ca suntem in clasa a VIII-a si anul acesta trebuie sa obtii cel putin nota 5 la examen, pentru a putea merge la liceu (respectiva a luat sub 5 la simularea organizata de scoala noastra si e posibil sa ia la fel si la cea data de minister).
Eu ma descurc foarte bine la matematica (stiu toata materia predata pana la ora actuala, rareori intalnesc dificultati ) si cred ca m-as descurca, insa nu stiu cam ce as putea face in timpul acestor meditatii. Sa o intreb pe ea la ce nu se descurca si sa insist pe acea tema sau sa facem impreuna un model de test pentru examen (am inteles ca o doamna profesoara face cate un model de test la fiecare ora de meditatie)? Ce altceva as mai putea face?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Modele de teste cat mai multe, si unde vezi ca are probleme insisti separat

| anonimg a răspuns:

Sa o inveti ca sa poata invata singura. Nu stie cum sa rezolve o ecuatie? Invat-o cum se rezolva o ecuatie.
Ea nu are nevoie de rezolvarile unor mari probleme. Tot ce trebuie sa faci este o inveti si sa te asiguri ca poate sa calculeze lucrurile elementare, pentru ca mai tarziu sa stie cum sa rezolve problemele singura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai cum sa faci meditatii cu ea. Poate doar sa o ajuti, sa-i dai cateva indicatii sau sa-i explici anumite lucruri.

| MagicOneT a răspuns:

Eu spun sa-ti vezi de treaba ta, sa lucrezi si sa incerci sa iei nota maxima in Evaluarea Nationala la matematica. Se dau subiecte simple, pot spune extrem de usoare, in care toata lumea poate lua minim 5, sa nu spun 6... Asa "inteligenta" e colega ta de nu poate lua un 5? Si, apropo, la simulari se da mai greu, intrucat, daca iei 9, sa nu te culci pe o ureche, deci simularea nu reprezinta valoarea sau nota pe care o vei lua in examen...

| BogdanVasc a răspuns:

Incerci sa explici fara sa presezi timp si sa o complici cu lucruri grele (explica-i doar ce e nevoie pentru nota 5-6, daca nu poate mai mult). Daca ii vei explica bine, cel mai probabil va invata usor de la un prieten (in cazul in care era timida, atunci acesta poate fi un motiv).

| Aretha a răspuns:

Noi nu am inceput inca meditatiile "Acces la succes" laughing proiect E.U.
Vreau si eu meditatie doamna profesoara! laughing

| Chikinexe a răspuns:

Daca tu chiar vrei acest lucru, eu iti propun intai sa ii dai un test de nivel mediu, vezi ce nu stie, apoi poti lua materia de la inceput si cate un "test" la fiecare sfarsit de capitol... Eventual ar putea sa-ti spuna si ea cu ce nu se descurca si (poate) reusesti sa o aduci pe drumul cel bun.
Oricum o sa-ti vina idei pe parcurs asa ca fa-o daca tu chiar vrei asta.
big grin