| Plushul a întrebat:

Bună. O întrebare pentru cei care au dat licenta. Parafrazarea poate fi plagiat? Adică i-au aproape fiecare propozitie da o reformulez cu cuvintele mele ca să reiasă ideea din tema.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate i-ei niște lexii de gramatică.

| Gabryel85 a răspuns:

Chiar dacă parafrazezi, tot trebuie să indici sursa parafrazei. Fără ghilimele, însă să apară acolo, în paranteză, autorul, anul, pagina.

| Plushul explică (pentru anonim_4396):

Tu vorbești?

| Plushul explică (pentru Gabryel85):

Adica sa trec la notele de subsol parafraza? Am făcut asta. Problema e ca am parafrazat tot textul pana acum.

| Gabryel85 a răspuns (pentru Plushul):

Da, sau la note de subsol, depinde ce sistem folosiți voi. Dar să parafrazezi toată licența nu mi se pare tocmai în regulă. Trebuie să vii și tu cu niște păreri personale, la un moment dat, după ce ai terminat cu partea de teorie.

| Plushul explică (pentru Gabryel85):

Mulțumesc ????

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să nu-mi spui că ești studentă la litere! happy

Câteva sfaturi utile, găsești aici:
https://detectareplagiat.ro/forme_plagiat_copierea.php

| Plushul explică (pentru floresdemayo):

Din fericire, nu. Chiar nu se poate accepta ideea ca mai greșește omul?laughing))

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns (pentru Plushul):

Vezi că am atașat un link mai sus, citeste-l cu atentie.

PS: Pe site, nu-i bai. Cu profii e mai greu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Plushul):

Ești incredibilă rolling on the floor

| Plushul explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc:*

| Plushul explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc ????

| Adry05 a răspuns:

Dacă scrii ideea după stilul prorpriu și nu o identifică cu ceva scris de un alt student de exemplu nu e cazul. dar poți să pui un termen mai special luat de undeva în ghilimele și la sfârșitu rândului poți să dai referința că dă bine în lucrare

| Ødegaard a răspuns:

Dupa fiecare idee inspirata de la autori, adaugi cifra si jos referinta. Teoretic ar trebui sa ai si fraze gandite de tine