| ofofofdesteaptaesti a întrebat:

Recent am descoperit ca sunt jumatate tiganca. Vreau sa incep sa respect traditiile dar mai intai vreau sa invat limba. Manualele nu m-ar ajuta din moment ce am multe intrebari, iar de profesori de tiganeste sincer n-am auzitlaughing. Tata e tigan si mi-e asa sa vb cu el despre asta. Doar cand o veni vorba de traditii. Sfaturi ceva?

10 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Traditiile alea sunt retardate rau. Debaraseaza-te de ele.

| ofofofdesteaptaesti explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu chiar. nu mai stiu exact cine avea traditia aia de cantat pe gat?laughing cauta throat singing pe yt. sincer si aia i o traditie retardata din punctu meu de vedere. inf. sincer nu mi se par toate retardate. eu deocamdata vr sa invat limbahappy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru ofofofdesteaptaesti):

Nu stiu cum poti compara o traditie nobila si inofensiva precum cantatul din gat (inscris in patrimoniul international UNESCO) cu ruperea de civilizatie si lipsa de cultura ale tiganilor.

Cantatul ala din gat e specific din Mongolia. E chiar adus la standarde moderne si incorporat in rock. https://www.youtube.com/watch?v=v4xZUr0BEfE

| ofofofdesteaptaesti explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Sincer mie mi se pare la fel de retardat. aia care le canta zici ca s gorile smr de te mint? dar da. fiecare cu traditiile lui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu știu ce să-ți zic decât că în tradiția lor copiii se căsătoresc la 13 sau 14 ani și am impresia că te încadrezi pe acolo ca vârstă laughing

Nu zic că să-ți explorezi rădăcinile e ceva greșit, dar în fiecare tradiție sunt și obiceiuri din astea mai "reduse" să le spun așa. Poți să te documentezi despre tradiția, istoria și limba etniei, asta-i foarte bine. Dar nu văd cum ți-ai aranja stilul de viață ca să poți să respecți tradiția la modul serios: asta ar însemna să o iei de la port, meserie, până la cele mai amănunțite obiceiuri.

| ofofofdesteaptaesti explică (pentru anonim_4396):

Depinde. gen eu vreau doar o parte. ca de exemplu romanii au si ei traditiile lor ciudate si respecta o parte. unii. turcii la fel. tot unii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ofofofdesteaptaesti):

Na, tu știi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

rolling on the floor Dar unde traiesti cu cine? Asta conteaza, de acolo inveti totul ca ei sa fi.

| christall a răspuns:

Pai daca tatal tau nu le respecta pe tine ce te-a apucat? Daca tatal tau nu vorbeste tiganeste... daca da..ai profesorul in casa, cum ti-e asa?

| ofofofdesteaptaesti explică (pentru christall):

Mi e rusine pur si simplu. si vreau sa l surprind. tata respecta anumite traditii. vorbeste tiganeste. doar ca mi e rusine sa l intreb pur si simplu si cum am zis vreau sa l si surprind