| gege12321v a întrebat:

Buna, revin cu o întrebare, va rog sa îmi răspundeți urgent cei care știți! Sunt corigenta pe primul semestru și s-a dat lege că nu va rămâne nimeni, ceea ce înseamnă că nota și media finala de la materia de corigenta, va fi bazata pe un simplu test! Daca eu in acel test iau 4 și pe primul sem am 4 media, exista posibilitatea să rămân corigenta?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu s-a dat nici o lege sa nu ramai corigent. Zice asa (citez din Monica Anisie - ministrul)" Dacă media din primul semestru este mai mică decât 5, atunci cadrul didactic decide împreună cu elevul data la care acesta poate susține o lucrare scrisă/proiect prin care să fie notat, iar nota de la această evaluare devine media anuală (ca la examenul de corigență)." Deci daca iei 4, pa si pusi. Ne vedem la anul in aceeasi clasa.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu s-a dat nici o lege astfel. Dacă ar trece toată lumea fără a-și fi însușit un minim de cunoștințe, școala își pierde sensul. Astfel, va trebui să treci testele care se vor administra, să iei note de trecere la ele.