| anonim_4396 a întrebat:

Se poate sa ma transfer de la un liceu civil de profil mate-info intensiv informatica la un liceu militar pe profil de mate-info? sunt clasa a 9a si trec a 10a

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Nu se poate, la liceul militar se dau probe suplimentare sportive care sunt eliminatorii, testare psihologica, si asta tot eliminatorie, deci nu te poti transfera asa, oricum. iti dai seama ca nu ar mai da nimeni probele sportive destul de grele si ar intra toti oriunde si apoi s-ar transfera?

| AleXandMore a răspuns (pentru mixxjim):

Imi dau seama si stiu de probe, dar legea spune ca te poti transfera la orice liceu. de asta ma gandeam ca se poate, dar trebuie sa dau restul de probe in afara de rom si mate, nu?

| mixxjim a răspuns (pentru AleXandMore):

La orice liceu cu regim normal, liceul militar are un regim special (liceele militare sunt gestionate de Ministerul de Interne sau de Ministerul Apararii Nationale, nu de Ministerul Educatiei si Invatamantului), nu poti nici daca dai diferente. cel mai sigur da un telefon sau un mail la liceul la care vrei sa te transferi si intreaba direct.

| AleXandMore a răspuns (pentru mixxjim):

Am luat legatura cu cineva de la liceul militar si mi-a spus ca se poate doar daca din promotia de anul trecut s-a tranferat cineva, adica daca e un loc liber, iar apoi trebuie sa am media pe cls a 9a mai mare decat ultima medie a celor care sunt la liceul militar si trebuie sa dau si diferentele. Oricum sunt mai multe chestii de facut, trebuie sa merg la centul militar din judet si chestii...Mersi pentru raspuns happy

| mixxjim a răspuns (pentru AleXandMore):

Cu placere, n-ai pentru ce mare lucru happy ce zici, intri? oricum, mult succes!

| AleXandMore a răspuns (pentru mixxjim):

Pai media mea e destul de mare plus ca la examenele de admitere am avut peste 9, 60 la ambele materii si practic si arte martiale asa ca proba sportiva cel mai probabil o sa o trec, numai sa nu pic proba psihologica laughing glumesc. Oricum, acum totul depinde de locul liber. Daca nu e un loc liber nu pot sa ma transfer.

| mixxjim a răspuns (pentru AleXandMore):

Bafta multa atunci! happy de ce nu te-ai gandit de la inceput sa dai acolo?

| AleXandMore a răspuns (pentru mixxjim):

Acolo am vrut sa dau, dar m-am informat prea tarziu si deja trecuse termenul de depundere a dosarelor, asa ca am optat in schimb pentru cel mai bun liceu din oras si am renuntat la ideea de liceu militar, dar pana la urma viata de tocilar e prea plictisitoare pentru mine. Am nevoie de actiune laughing