| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am cateva întrebări legate de Medicină:
1) Pentru a intra la o astfel de facultate trebuie să stii si chimie si biologie?
2)Cam în ce constă admiterea?
3)Admiterea se dă inainte de bac?
4)Ce trebuie să învăț pentru admitere?
Țin să menționez că aș dori să devin medic chirurg, dar sunt în dubii.
Ceea ce știu sigur este că îmi place chimia, dar la biologia așa și așa, adică pot să zic că dacă as intra la o asemenea facultate as invata cu placere.
Mă gândesc, de asemenea, sa dau la Facultatea de Chimie, ar fi perfect si daca mi-ati spune ce as putea face dupa aceasta Facultate de Chimie.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Medicină:
1) Pentru a intra la o astfel de facultate trebuie să sti si chimie si biologie?"

ia vezi aici și pune mâna pe carte

https://umfcd.ro/educatie/admitere-licenta/tematica-medicina/

| Feri5 a răspuns:

Bună! Îți dau niște detalii în legătură cu întrebările formulate.
1) Răspuns concret da! Trebuie, în mare parte, să știi atât biologie cât și chimie. Trebuie să știi foarte bine biologia (dacă vrei la medicină generală trebuie să știi anatomie și fiziologie). La examenul de admitere 60% din întrebări vor fi din anatomie, iar restul de 40% vor fi din chimie organică.
2) Admiterea la medicină constă în două materii principale: biologie și chimie. Un concurs de admitere are cam 4-5 ore + 100 de întrebări grilă dintre care 60 de întrebări sunt din biologie (cea de clasa a 11, fără noțiuni de igienă și patologie și fără genetică și ecologie) și 40 de întrebări din chimie organică. Sunt diverse cărți din care te poți pregăti pentru admitere, ca de exemplu: manualul de biologie pentru clasa a 11, scris de Dan Cristescu, editura Corint, este cel recomandat de UMF București, Iași și Cluj. Doar la aceste mari universități de medicină și farmacie se dau din biologie și chimie. Celelalte pot da numai din biologie, fără să dea și din chimie.
3) Nu. După bac îți trebuie admitere să intri. Știu că se dă prin Iulie încolo. Și asta pentru că îți trebuie diplomă de bacalaureat ca să te poți înscrie la concurs.
4) Pentru admitere trebuie să înveți la biologie ceea ce este prezent în manualul aprobat de facultatea de medicină. De pildă, ai tematica aici:
Biologie-https://umfcd.ro/......OLOGIE.pdf
Chimie-https://umfcd.ro/wp-content/uploads/2020/ADMITERE_2020/TEMATICI/CHIMIE.docx
Pentru a deveni medic chirurg îți trebuie ani de rezidențiat. Deci, facultatea de medicină durează în jur de 6 ani. După dai un examen total care se numește examen de rezidentiat și poți, pe baza notei pe care o vei lua acolo, să îți alegi o specialitate, cum ar fi chirurgia, de exemplu. După aceea, faci, cred că 7 ani de rezidentiat, adică practică prin spital. Ești plătit ca un medic cu jumătate de normă, însă pe parcurs, salariul tău va creste ajungând chiar și la peste 10 000 lunar.
Păi dacă vrei la Chimie, poți fi ceva criminolog care lucrează mai mult în laboratoare de chimie, profesor de chimie și cam atât. Mai mult cred că poți prepara ceva preparate farmaceutice, dar îți trebuie cunoștințe de medicină
Sper că te-am ajutat!

| Mlarisa58 a răspuns (pentru Feri5):

Sinceră să fiu mă gândeam si la un criminolog, sau ceva in partea asta, bineinteles să lucrez in laborator la anumite probe, nu prea ma pricep dar totusi daca imi place chimia tind sa ma gandesc la mai multe si sa imi dau seama ce mi ar place mai mult sa fac. Si la partea de preparate farmaceutice m-am gandit dar nu prea pot sa iau o decizie sincer. Momentan sunt in clasa a 10 a, dar vreau să mă gândesc din timp la ce vreau sa fac pe viitor, ca sa nu ajung sa dau bacul si apoi sa nu stiu la ce facultate sa ma duc.