| Marcela46 a întrebat:

Am cautat peste tot cuvantul,, appointments,, si nu am gasit o traducere pentru el stiti voi ce inseamna? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Saltbae a răspuns:

Depinde de context, in general înseamnă "întâlnire", "programare". Tu ai la plural, deci programări. Dar tot depinde de context.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Saltbae):

Mai merge si pentru "numire in functie," gen "Gigel was appointed president of the class."

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este in absolut toate dictionarele, nu inteleg unde l-ai cautat.
https://translate.google.com/? hl=ro#en/ro/appointments

| SoulReaver a răspuns:

Numire desemnare întâlnire post http://ro.bab.la/dictionar/engleza-romana/appointment
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| KenNine a răspuns:

Numiri

| Crisan_Emanuela_D_1994 a răspuns:

Cauta orice pe Google Translate. in orice limba doresti si acolo gasesti

| Conifere a răspuns:

Desemnari, numire (într-un post),
to make an appointment with so.- a fixa o întrevedere cu cineva

| Edward123456789 a răspuns:

Appointment

Substantiv
1. numire (într-un post)
2. funcţie
3. post
4. întâlnire
5. (pl.) echipament
6. utilaj

Expresii:
to hold an appointment = a deţine un post
to keep an appointment = a veni la o întâlnire
to make an appointment with smb. = a-şi da întâlnire cu cineva.