| Evelinmariaa a întrebat:

Bună seara! Am o întrebare referitoare la domeniul educațional. Un profesor de cultură civică, de exemplu, care are 2 ore pe săptămână la clasa a 7a și două ore la clasa a 8a, ce salariu poate avea? Se adaugă la salariu și faptul că acesta are licență și master? Vă mulțumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Adică are 4 ore/săpt?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se adaugă.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Norma didactică a unui profesor este de 18 ore pe săptămână.
Probabil că el predă și la alte unitati scolare, pentru completarea catedrei. Ori, are a doua specializare, predă și o altă disciplină (istorie, de exemplu)
Salariul unui începător in invatamant, fără vechime si fără grade didactice, nu poate depăși 2000 de lei. In rest, se primeste sporul de dirigenție, ori dacă efectuează ore în plus... Insă dirigentia se oferă mai mult titularilor, si doar dacă rămân clase fără diriginte, vor fi date si suplinitorilor.
Iar dacă are doar jumătate de normă, îți dai seama că salariul va fi pe jumătate.
Licență inseamnă că vei fi plătită calificat, daca nu ai diploma de licenta esti plătita ca necalificat (fara studii)

Norma de 20-24 ore/ săpt, cred că au profesorii educatori și profesorii pentru instruire practică, nu profesorii de limba română, engleză, matematică...

Când ai timp, aruncă o privire, aici:
•-Calculator Salarii Invatamant-•

https://salarii.invatamantpreuniversitar.ro/

| Evelinmariaa explică (pentru floresdemayo):

Vă mulțumesc foarte mult! Chiar mi-ați oferit niște informații pe care le căutăm de ceva vreme. Dacă sunteți amabilă, o altă întrebare ar fi următoarea: salariul este unul fix sau depinde de numărul de ore pe care îl faci? Vă mulțumesc anticipat!

| floresdemayo a răspuns (pentru Evelinmariaa):

Salariul e in funcție de vechime și de grade didactice.
Dacă primești și dirigenție, ți se adaugă 10% din salariul brut, iar orele in plus/peste normă, dacă vor fi, se adaugă la plata cu ora, aprox. 20-25 lei/ora. Nu prea e rentabil, ieși mai bine oferind meditații. Succes...
Somn ușor!winking

| TamplaruAnisoara a răspuns:

In învățământ cadrele didactice care nu lucrează cu norma întreaga pot fi plătite cu ora. Sau pot avea restul orelor la alta unitate școlară. La plata cu ora se tine cont de salariul de încadrare in funcție de studii, care se împarte la nr de ore care le-ar avea daca ar fi cu norma întreaga. Înainte de revoluție era 20 sau 22 de ore in funcție de specialitate, pe săptămână. La plata cu ora se înmulțește cat revine la ora cu nr de ore pe luna in cazul tau 16 ore.

| Red24 a răspuns:

Ce facultate ai terminat de poti preda civica?