| eduardo001 a întrebat:

Buna Seara! Am si eu o intrebare. Sunt la liceu cu "frecventa redusā", clasa a11.a
La sfarsitul acestui an, a.şi dori sa-mi fac transferul la un liceu la zi!
Se poate acest lucru?
Precizez am 20ani.
Multumesc anticipat!

Răspuns Apreciat de Editori
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate, dar numai in aceeasi clasa (in cazul tau cl. a XI-a) si doar daca indeplinesti conditiile prevazute de Regulamentul-cadru, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 153. Elevii din învăţământul liceal, din învăţământul profesional şi din învăţământul postliceal se pot transfera de la o formă de învăţământ la alta astfel:
a)elevii de la învăţământul cu frecvenţă redusă se pot transfera la forma de învăţământ cu frecvenţă, după susţinerea şi promovarea examenelor de diferenţă, dacă au media anuală cel puţin 7, 00 la fiecare disciplină/modul de studiu, în limita efectivelor maxime de elevi la clasă şi potrivit criteriilor prevăzute în regulamentul de organizare şi funcţionare a unităţii de învăţământ; transferul se face, de regulă în aceeaşi clasă, cu excepţia elevilor din clasa terminală de la învăţământul cu frecvenţă redusă, pentru care durata studiilor este mai mare cu un an, care se pot transfera în clasa terminală din învăţământul cu frecvenţă;"