| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Am și eu o mare rugaminte. Dacă ati putea să-mi spuneti ce facultati de psihologie de stat cunoasteti în diferite orase, aș fi recunoscătoare. Vreau să aplic în mai multe locuri, dar intai vreau să-mi fac o idee de ansamblu. Vă multumesc!

Răspuns Câştigător
| laSoledad a răspuns:

Scrii pe google "facultatea de psihologie" si orasul unde vrei sa te duci. Si-ti apare site-ul facultatii respective. Apoi cauti acolo planul de invatamant, adica materiile ce le vei studia in cei 3 ani. Mai cauti si care sunt criteriile de admitere si cat e taxa de scolarizare, la sectiunea admitere. Si cauti asa pentru fiecare facultate pe care o incluzi in comparatie.

| anonim_4396 explică (pentru laSoledad):

Multumesc din suflet!

| laSoledad a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere. Spor la facultate!

6 răspunsuri:
| armiaso a răspuns:

Citeste raspunsul meu din urmatorul link, dupa aceea te decizi daca mergi sau nu la psihologie.

https://www.tpu.ro/......multumesc/

| anonim_4396 explică (pentru armiaso):

Cred că ai vrut să ajuti, ceea ce apreciez, dar nu asta am intrebat și este neplăcut ca cineva să se abată de la intrebare ca să mă faca să mă razgandesc. Este dorinta mea și am aceasta înclinație inca de mic copil. Din contra, parintii mei m-au oprit la un moment dat din a mă îndruma spre psihologie, în ideea că nu voi face față financiar pe viitor. Apoi, s-au razgandit și mă sprijină, dar la baza sta dorinta mea, nu a prietenilor, nu a parintilor. Sunt constienta că e mult de muncă și că, cu psihologia, toata viata ai de lucrat cu dezvoltarea personală, pentru că mereu vor interveni cursuri, aplicatii care trebuie parcurse. Tocmai asta mă atrage mult, că psihologia ajuta omul într-o continua dezvoltare personala, nu-l stagnează, pe langa faptul că sunt foarte empatica, înțeleg oamenii și îmi doresc să îi ajut să se înțeleagă și ei în interior. Psihologia pentru mine este o provocare pentru toata viata mea și chiar consider că voi face față.
Multumesc! happy

| armiaso a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai inteles gresit, nu am vrut sa te fac sa te razgandesti, am vrut sa iti arat ce te asteapta, ca sa iei o decizie informata, doar atat, iti urez succes daca asta vrei sa faci.

| anonim_4396 explică (pentru armiaso):

Sunt constienta de ceea ce mă asteapta: multă muncă. Nu mă sperie. Multumesc frumos!