| anuk a întrebat:

As avea nevoie de cateva informatii despre Academia de Politie de preferat din partea cuiva care a terminat recent sau inca e student acolo, pentru a fi niste raspunsuri sigure 100%. In afara de admitere, despre care m-am informat deja, as vrea sa stiu cate ceva despre disciplinele ce se studiaza in facultate, la ce se da examen. Cum e programul la cursuri? Sunt foarte aglomerate, programul zilnic e dificil si incarcat? Dupa, as vrea sa stiu despre conditiile din facultate. Trebuie sa stai obligatoriu in camin toata facultatea sau doar in primul an, cum am mai auzit. Si cum sunt conditiile? Legat de timpul liber, din cate stiu, pentru a iesi ai nevoie de bilet de voie. Ai voie sa stai tarziu in oras in timpul saptamanii, dar in weekend tot de acest bilet ai nevoie de a iesi, sau daca vrei, poti sa mergi si sa stai la o ruda sau prieteni in aceste 2 zile? In facultate se face mult sport din cate stiu. Ce se intampla daca nu scot baremele la fiecare proba? Si as mai vrea sa stiu ce se intampla dupa ce termini facultatea. Te repartizeaza dupa medii? Si daca e asa, se tine cont de orasul/zona unde te-ai nascut sau cum? In final, parerea voastra. Merita sa urmezi aceasta facultate?
Stiu ca e mult de scris, dar va rog sa imi dati informatii detaliate. Am nevoie de toate acestea pentru a lua o decizie. Multumesc!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Anuk,
Pe TPU sunt sanse prea mici de a primi raspuns de la un cadet al Academiei de politie.Iti sugerez, fie sa le postezi pe forumul cadetilor, fie sa lecturezi sectiunea "generalitati"(orice tine de viata de student la Academia de politie) --- vezi link-ul :http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/forum/
Despre programul cadetilor, poti afla accesand link-ul :http://www.cadeti-academiadepolitie.ro/academie/program-zilnic/

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o facultate cu circuit închis, trebuie să înveți să respecți programul care curge dis de dimineață și se termină seara!
Nu se intră așa ușor acolo, etc.
Pa, pa.