| DianaPopica a întrebat:

Buna seara, as dori niste informatii cu privire la calitatea de somer. Am absolvit masterul in vara, dar pana gasesc ceva de lucru as dori sa depun dosarul la AJOFM. M-ar interesa sa stiu ce conditii trebuie indeplinite si daca merita efortul pentru cei 250lei. Am vazut ca poti parcurge si niste programe/cursuri. Acestea se tin la sediul, sau cine le organizeaza? Cat ar dura? Si de asemenea, alte detalii care m-ar ajuta. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai poti primi indemnizatia de somaj pentru absolventi deoarece ai depasit perioada de 60 de zile de la terminarea cursurilor, pentru înregistrare şi luarea în evidenţă.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi aici conditiile pentru a obtine ajutor de somaj.
https://www.bugetul.ro/......tia-somaj/

| Violleta2022 a răspuns:

Binenteles ca merita efortul, pentru ca primesti acei bani pe degeaba.
Doar daca esti instarita sau te intretin parintii bogati, nu merita efortul nici sa iesi din casa.
Cei de la Oficiul fortelor de munca, pe langa activitatea de a te inscrie la somaj, iti poate oferii cursuri si programe de adaptare sau munca. Multi angajatori vin si iau someri, direct de la biroul somajului, doar pentru ca au avantaje.
Te sfatuiesc sa faci un drum pana la departamentul de somaj, din orasul tau, ca sa aflii toate detaliile, pentru ca oricum ai tot timpul din lume.
Detaliile nu ti le putem spune noi, pentru ca fiecare oras/judet are joburi diferite, depinzand de industria predominanta in acel oras.