| autodidact a întrebat:

Bună seara,
Ce manuale de matematică de clasă a IX-a (autor,, editura) îmi recomandați?
Acestea să conțină teorie, modele de exerciții rezolvate și tehnici de lucru, o tipologie rezonabilă de exerciții propuse spre rezolvare.

Răspuns Câştigător
| WanDo a răspuns:

Există multe opțiuni bune pentru manuale de matematică de clasă a IX-a, iar recomandările mele se bazează pe cerințele tale specifice. În general, printre cele mai apreciate manuale sunt "Matematica. Manual pentru clasa a IX-a" scris de Margareta Chiriac și publicat la editura Corint sau "Manualul explcicativ de matematica pentru clasa a IX-a" scris de Dan Amza si publicat la editura Humanitas Educational.

Aceste manuale conțin teorie detaliată, exemple rezolvate și modele practice concepute să ajute elevii să-și consolideze cunoștințele în diverse domenii ale matematicii. Totodată oferă o varietate larga dein exercitii, astfel încât elevilor le este uÎn funcție de preferințele personale, pot fi recomandate următoarele manuale de matematică pentru clasa a IX-a:

1. "Matematica. Manual pentru clasa a IX-a" de Carmen Mureșan și Constantin Dumitriu, Editura Art
2. "Matematica 2000+" de Mihaela Bîrdeanu și Sorina Rugină, Editura Didactică și Pedagogică
3. "Manualul de matematică pentru gimnaziu și liceu" (volumul al III-lea) de Gheorghe Dinculeană, Editura Athena
4. "Culegere de probleme rezolvate la matematica - clasa a-IX-a" coordonator Ion Dragomir; Coordonator general Simion Dragoş Alexandru, Ediţia a IV-a revizuitã şi adãugitã integral. Lunard Printing House.
Aceste manuale conțin toate elementele menționate: teorie detaliată, modele rezolvate exemplificative, exerciții propuse dintr-o gamă diversificată de domenii ale matematicii.

Sper ca te-am ajutat big grin