| Rainbow24680 a întrebat:

Bună seara! Cum se face trasferul după terminarea clasei a 9 a?
După ce media se ia?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferul se poate face, doar daca media ta este mai mare decat a ultimului intrat la acel liceu, sectiunea la care vrei sa te transferi si bineinteles, daca mai sunt locuri disponibile.

| Rainbow24680 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc ca mi-a raspuns! Dar am inteleg partea cu media: unii mi-au spus ca sa ia dupa media ultimului admis la specializarea pentru care optez, iar altii mi-au spus ca se ia dupa media ultimului promovat din clasa a 9 a la care solicit trasferul? Eu ce sa mai inteleg?

| sierra1 a răspuns:

în cadrul învăţământului liceal, elevii din clasa a IX-a se pot  transfera numai după primul semestru, dacă media lor de admitere este cel puţin egală cu media ultimului admis la specializarea la care se solicită transferul; în situaţii medicale deosebite, elevii din clasa a IX-a a învăţământului liceal pot fi transferaţi şi în cursul primului semestru sau înainte de începerea acestuia, pe baza avizului comisiei medicale judeţene/a municipiului Bucureşti, cu respectarea condiţiei de medie, menţionate anterior;

vezi dacă te incadrezi!