| Thecurious a întrebat:

Buna seara, " disorder" ar putea fi sinonim cu " psychic problem "?

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mental disorder

| slayer09 a răspuns:

Daca te referi la psychic disorder si psychic problem, eu cred ca prima este doar o problema de concentrare, adica ceva mai simplu care poate fi tratat iar a doua cred ca este vorba despre o problema psihica care poate fi mai grava, ceea ce se crede ca nu poate fi tratat.

| Ali0991 a răspuns:

Disorder se refera de obicei la orice fel de handicap sau poblema, fie la nivel psihic, fie la nivel fizic. Disorder este sinonim cu psihic problem dar banuiesc ca mental ilness se asociaza mai bine cu termenul asta.

| NWO21 a răspuns (pentru Ali0991):

De unde pana unde sa fie disorder sinonim cu "psychical disorder"?
Disorder=dereglare. Dereglarea poate sa fie si fizica (dereglarea hormonilor de exemplu)