| Lariss84849 a întrebat:

Imi puteti spune, va rog, care sunt informatiile ce trebuie adaugate la o legenda cu poza?
Multumesc!

5 răspunsuri:
| Lariss84849 explică:

Nu stie nimeni? ????

| johnnny123 a răspuns (pentru Lariss84849):

Sau poate că ar trebui să dai mai multe detalii pentru că nimeni nu înțelege ce vrei?

| Lariss84849 explică (pentru johnnny123):

Gen, un text inclus in care se explica o imagine fotografica.
De exp: foto poate sa aiba descrierea pozei (unde a fost facuta), anul etc, dar nu stiu exact daca trebuie adaugate si alte chestii pe langa aceste elemente.

| johnnny123 a răspuns (pentru Lariss84849):

Elementele depind de context si de publicul căruia i se adresează.

De exemplu, dacă fotografia participa la un concurs iar publicul este format din pasionati de fotografie, este important să afișezi detaliile tehnice ale fotografiei (echipament, timp de expunere, etc).

Dacă fotografia este una istorică, trebuie să scrii anul, locația și o descriere a ce se întâmplă acolo (cine sunt personajele, care este contextul, de ce e importantă fotografia, etc)

Dacă fotografia reprezintă un animal sau o plantă, evident că trebuie să spui ce specie este și eventual o scurtă informație interesantă despre acea specie.

Și binențeles, trebuie creditat fotograful (atunci când autorul este cunoscut).

În concluzie, nu există niște reguli generale. Dacă ai ales să introduci o fotografie într-un text, trebuie să oferi suficiente informații despre acea fotografie încât cel care o vede să poată înțelege de ce ai ales-o.

| Lariss84849 explică (pentru johnnny123):

Super. Multumesc tare mult!?