| ClaudiuAndreiNiculae a întrebat:

Bună seara,îmi puteți spune vă rog frumos din suflet cum este corect și perfect, când se pun ghilimelele la o propoziție, la final când se termină propoziția ghilimelele trebuiesc închise după semnul de punctuație sau înainte de semnul de punctuație în propoziția: "Aleg categoria educație și cultură generală". Să îmi spuneți vă rog frumos din suflet dacă am ales corect și perfect categoria. Vă mulțumesc frumos și din tot sufletul meu!

2 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Lucrurile astea trebuie sa le inveti la scoala, nu pe TPU. Observ ca pui foarte des intrebari legate de semnele de punctuatie.Aici nu e site de teme.

Ghilimelele se inchid dupa semnul de punctuatie.

| alexcelfrumos14 a răspuns:

Vreau sa iti mulțumesc din tot sufletul ca ai pus această întrebare deoarece ma macina de o viata întreaga si am tot vazut ambele variante folosite.