| derEinzelgängerWolf a întrebat:

Saptamana viitoare am doua examene, unul vineri iar altul sambata.Primul este la analiza matematica,iar celalalt la o materie legata de informatica.

Ideea este ca e pentru prima data cand am doua examene in aceeasi saptamana, si nu prea stiu cum sa aloc timpul eficient pregatirii.Sa invat dimineata la o materie si dupa-amiaza la cealalta?

Voi cum va pregateati in astfel de situatii in facultate?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut duminica, apoi am vineri si iar duminica. Invat pur si simplu, i-au fiecare materie la citit si intra in cap, am atatea zile. Tine cont inainte era cu mult mai greu la facultatile de stat in principal, era inimaginabil de greu, acum este mediu fata de atunci, deci inveti normal, 8-10 ore pe zi, exact asa invatam eu pentru bac, ori de la 14 la 2-3 noaptea, ori de la 8 dimineata la 20-21 seara doar sa inveti si vei vedea ca intra materia lejer in minte.

| derEinzelgängerWolf explică (pentru anonim_4396):

Multumesc de raspuns!
Totusi cum credeti ca este mai eficient procesul de invatare in aceasta situatie? Sa amestec cele doua materii in aceeasi zi sau sa ma axez pe o materie cateva zile, iar pe urma sa incep cu cealalta?

Va doresc o seara buna!

| anonim_4396 a răspuns (pentru derEinzelgängerWolf):

Le poti amesteca, pentru ca odata invatata bine o materie, cealalta intra la fel de bine in minte. Nu tin cont la ce invat, doar sa le invat sincer ti-o spun, am materii foarte complexe, le invat bine de tot, si apoi nu am stres de nimic si nimeni.
Dar, daca de exemplu ai joi la x, invata la acea materie pana joi, iar sambata daca ai la y, invata incepand cu joi pana sambata dimineata la cealalta materie.

| derEinzelgängerWolf explică (pentru anonim_4396):

Ok! Multumesc frumos!

6 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Învață din timp. Poți învăța încă de azi, puțin câte puțin. Nu trebuie sa te aglomerezi în ultima zi. O sa vezi ca o sa reții mult mai bine.

| derEinzelgängerWolf explică (pentru WhiteLife):

Din fericire stau destul de bine cu timpul big grin.Mai mult este stresul. Multumesc de sfat! O seara buna!

| Blackangel21 a răspuns:

CEl mai bine este sa te scuzi la celelalte obiecte dar sa inveti un pic pentru ele. Dar mai mult sa te bazezi pe examene!