| BeautifulSunflower a întrebat:

Sunt clasa a VIII a si urmeaza sa imi aleg profilul pentru liceu. Pana in clasa a 7 a nu stiam ce voiam sa fac, eram genul go with the flow. Apoi, am inceput sa studiez anatomia si mi-a placut foarte tare si am invatat cu drag. La festitivitatea de deschidere a clasei a 8 a am mers cu diriginta si cateva colege la o cafenea sa vorbim. A venit si o fosta eleva de a ei care tocmai incepea anul I la Carol Davila si ne a aratat subiectele la biologie si am fost surprinsa sa vad ca stiam si eu din ele. Si mi am dat seama ca vreau sa devin medic si o sa fac profilul mate info si nu stiinte ale naturii pentru ca la mine in oras acolo se duc in general prostii. Acum, in a 8 a cand m-a intrrbat mama ce o sa fac, si spunandu i, a inceput sa ma descurajeze, spunandu mi ca eu nu sunt de mate info si ca am sanse in viata decat sa ma fac profesoara de romana sau engleza. Niciodata nu m-a incurajat si eu inca din clasa a 5 a am mers la olimpiade, am ajuns si la nationala, dar in a 5 a am avut o profesoara la matematica, care spunea ca la o lectie nu se sta mai mult de 2 zile, nu ne verifica la teme,nimic, si va dati seama ca toata clasa era praf, nu numai eu, daca o lectie o faceam marti, si miercuri treceam la alta. Si, de atunci cred ca a ramas cu ideea ca sunt proasta, chiar nu stiu, ca, eu chiar si atunci am avut media anuala 9, 96, singura medie de 9.50 la franceza. Din a 6 a avem alta profesoara, fac si meditatii la matematica, eu chiar ma consider buna la nivel de clasa, nu pentru olimpiada. Si ea mereu cand ne intalnim cu persoane apropiate le spune ca sunt praf la matematica si persoanele respective se uita la mine ca la ultima persoana. Si nu inteleg de ce face asa, eu am avut media 10 mereu la matematica si, per total, anuala cea mai mica a fost 9, 86. Eu ma gandesc sa dau la stiinte ale naturii,desi acolo nu intra tocmai copii seriosi, deoarece chiar imi doresc sa devin medic, dar, nu stiu ce sa zic... daca mama face asa, si cand o sa ma intrebe rudele ce vreau sa fac, ele bazandu se pe ce spune mama, chiar nu stiu. Nici meseria de profesor nu mi displace, dar parca simt un gol. Si nu mi recomandati altceva, deoarece nu ma regasesc in domenii diferite. Ar trebui sa o ascult pe mama si sa dau liceu pedagogic? Sau la stiinte ale naturii? Chiar daca dau numai copii care nu reusesc sa intre la mate info, eu daca vreau sa invat, voi invata, deoarece, desi scoala mea e considerata a fi cea mai buna din judet, va dati seama ca sunt si copii mai buni sau mai slabi, dar asta nu m-a facut sa ma cobor la nivelul lor. Si nu as vrea sa invat informatica si matematica mai mult decat e necesar, cand as putea sa invat fix ce mi ar trebui.

Răspuns Câştigător
| Theodora292001 a răspuns:

Sunt cam in aceeasi situatie. Numai ca sunt a 9-a. Am avut pana in a 7-a o profa super naspa de mate care nu preda nimic. Mama ma tot incuraja sa ma duc pe profil uman. Intr-adevar, sunt talentata la romana si creatie, dar nu ma regasesc in domeniul ala. Imi place sa citesc, sa scriu, dar nu ma regasesc foarte mult. In schimb, dintr-a 5-a am iubit biologie si in a 7-a am iubit anatomia. Mama nu m-a lasat la olimpiada la bio si m-am dus pe ascuns si am luat si premiu la judeteana. In a 8-a la inceput nici nu voia sa auda de stiinte ale naturii. Ma rog, intr-un final am vorbit cu profele de meditatie si au reusit ele sa o convinga un pic. Am aplicat la ce imi place. Acum sunt la cel mai bun liceu din oras ( din Constanta) la stiintele naturii intensiv germana. Fa ce iti place. Nu ce vor altii. Devino ce iti doresti si ce te reprezinta, nu ce cred altii ca e mai bine pentru tine. Fii autodidacta (in general, pentru ca nu mereu s-ar putea sa ai profesori buni la toate materiile). De exemplu, acum, intr-a noua ma asteptam sa am o profesoara minunata de bio, care sa ne atraga in lumea minunata a geneticii si a botanicii, dar n-am nimerit (cica ne vine din sem 2 o profa super laughing ), dar eu mi-am cupmarat o carte cu toate bolile posibile si carti pentru chirurgi si acum invat singura. Bafta si tie! Sper sa reusesti!

| BeautifulSunflower explică (pentru Theodora292001):

Multumesc, la fel!

| ALGator a răspuns (pentru Theodora292001):

Baftă! Povestea ta e impresionantă.

Sint de luat în considerare genetica si biotehnologia care devin ceva enorm, mai mult decât internetul si telefonia mobilă,

10 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Aproape toti copii, pe parcursul anilor de liceu, isi schimba frecvent optiunile ce privesc viitorul profesional!
Daca alegi profilul real si specializarea matematica-informatica (care presupune muuulta munca!)optiunile profesionale de viitor nu se vor limita doar la cateva domenii de studiu---poti alege orice facultate vei dori! Multi din cei care aleg specializarea mate-info au in vedere, pentru viitor, profesia de inginer si se orienteaza catre universitatile tehnice.
Pentru universitatile de medicina nu este nevoie de o matematica de nivelul celei studiate la specializarea mate-info ---este indeajuns cea studiata la stiinte ale naturii.Mai mult, la medicina vei avea nevoie de cunostintele de baza dobandite in liceu la fizica, chimie si biologie. Ori, din ce am observat, copii care sunt la mate-info isi concentreaza efortul mai mult catre cele doua discipline (din cauza dificultatii acestora!) si mai putin catre alte discipline.
Cat priveste sfatul mamei, la finalizarea liceului pedagogic in niciun caz nu vei obtine calificarea de profesor! ---pana si calificarile inferioare celei de profesor de gimaziu sau liceu, respectiv calificarea de educator/invatator, se pot obtine numai daca finalizezi ciclul I de studii universitare de licenta in cadrul unei facultati de Stiinte ale Educatiei, specializarea Pedagogia învatamantului primar si prescolar.

| Adry05 a răspuns:

Trebuie sa fii convinsa 100% ca vrei sa fii medic ca sa mergi la stiinte. Oricum, daca zici ca se duc doar copii slabi, eu te sfatuiesc sa mergi la mate-info ca iti da oportunitatea pentru mai multe posibilitati. Doar ai grija ca matematica e foarte grea la liceu.
Oricum, mergi unde vrei, nu mai lasa parintii sa-ti dicteze viata, trebuie sa fii tu propria stapana. Mai ales cand maica-ta te descurajeaza la un asemenea nivel, Doamne fereste. Mama ta ar trebui sa fie cel ai mare sustinator al tau.

| Theodora292001 a răspuns (pentru Adry05):

De ce sa fii 100 % convins? In cazul unora, da, nici nu a mai ramas indoiala ca vor sa continue pe acest profil, dar foarte multi, uneori, pica de la mate-info, sau sunt indecisi si pentru ca mai mult ca sigur ca nu vor sa urmeze ceva ce presupune invatarea intensiva a matematicii, ajung sa dea la stiinte. Mate-info si stiinte reprezinta amandoua profilul real. Dupa terminarea liceului, ti se deschid o gramada de usi urmand oricare dintre cele 2 sectii. La mate-info majoritatea se duc la politehnica si inginerie si IT si cibernetica. La stiinte ale naturii, multi se duc la medicina, la facultati ce presupun stiintele exacte, fizica, chimie, stiintele pamantului, ecologie. Daca dai la medicina ai atatea posibilitati... nu ai numai 1. Poti sa te faci medic, sau chirurg, sau farmacist, sau genetician, sau biolog sau cercetator. La fizica la fel. Si asemenea si la chimie. La mate-info...e mate pe paine, ori urmezi ceva in domeniul matematicii, adica cercetator sau profesor, ori in domeniul fizicii sau informaticii, cibernetica, IT, politehnica. La mate-info, doar fizica e un domeniu mai larg. Cred ca daca te duci la mate-info faci un compromis, trebuie sa fii foarte foarte sigur pe tine cu matematica. La stiinte trebuie sa iti placa stiintele exacte si sa vrei sa descoperi.

| Adry05 a răspuns (pentru Theodora292001):

Ceva sa aiba legatura cu acest profil, ma rog, poate nu m-am exprimat eu foarte clar. Faza e ca de la mate-info ti se deschid porti catre mult mai multe facultati decat de la stinte, si daca ea o sa vrea un domeniu complet diferit, o sa-i fie foarte foarte greu de la stiinte. In schimb, de la mate-info poate da cu usurinta si spre farmacie, medicina sau ce vrea. Deci e un profil mult mai oportunist.

| ALGator a răspuns:

Fă exact ce ai hotărât!
În plus, meseria de profesor e una din cele falimentare, o știe chiar și un tinc.
Cînd vei fi majoră, nimeni nu te va compensa pentru greșelile făcute de dragul altuia.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Salut, ideea ta ca la stiinte ale naturii intra doar prostii e o prostie absoluta. Cine ti-a spus asta? La mine in oras e lupta mare pe stiintele naturii si este considerat un profil de 9 ultima medie la cel mai prost liceu. Bineinteles ca depinde si de profesori, dar crede-ma stiintele naturii inseamna in general chimie si biologie servita pe paine, iti zic din propria experienta. Nu degeaba au romanii faima printre straini ca ies doctori buni (ma rog pana iesi doctor mai e si facultatea dar asta e alta treaba)
Decizia este a ta unde te vei duce, eu doar incercam sa te conving ca stiintele naturii este un profil chiar greu, un prost nu are ce sa faca ceva acolo, cu atat mai putin sa fie un profil de prosti.

| BeautifulSunflower explică (pentru dragosbogdan001):

La mine in oras intra majoritatea mai slabuta, nu stiu de celelalte orase. Asa mi-a fost spus si de catre profesori, scuze daca te am deranjat.

| Pizzaislife a răspuns:

Ar trebui sa faci ce crezi si ce simti deoarece pe viitor daca vei munci la ceva ce iti va displace vei regreta du-te la stinte ale naturi asta ar trebui sa faci