| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara! Sunt în clasa a 10-a, ce a mai rămas din ea şi chiar dacă mai am încă doi ani, de câteva luni mă tot gândesc ce să fac după ce termin liceul.Nu de alta, dar vreau să aleg din timp. Mă atrag destul de mult limbile străine (studiez engleza şi franceza, dar mă descurc mai bine la engleză), limba română, literatura, şi biologia, deşi sunt la mate-info. Mda, alegerea profilului la liceu, a fost greşită şi nu vreau să fac asta şi mai departe.Nu vreau să fac o facultate doar pentru aparenţe, sau o facultate renumită şi ea să nu mă pasioneze deloc sau doar pentru că sună frumos, gen 'sunt la medicină'. Nu mă prea omor cu învăţatul, dar nici nu sunt genul să nu îmi pese de şcoală, am avut mereu medie peste 9. Medicina mă atrage destul de mult, dar nuştiu dacă e pentru mine, nu sunt eu de 10, în plus la chimie sunt varză şi nu vreau nicidecum să devin un medic mediocru care să le facă doar rău oamenilor şi care la fiecare întrebare să alerge în bibliotecă să caute răspunsul. În postura de studentă la ASE nu mă văd, deşi mama mă tot împinge spre domeniul ăsta. Profesoară mi-am dorit de mică să fiu, dar nu prea faci mare lucru cu un salariu de profesor în ziua de azi.M-am gândit şi la limbi străine, dar nu prea ştiu ce aş putea face cu facultatea.A, şi la medicină, m-am gândit la dentară, nu la generală- Am nevoie de nişte sfaturi sau păreri.Mulţumesc frumos!

7 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca ar fi sa aleg din nou, as alege medicina dentara--- asta dintr-un "milion" de motive!
Mai gandeste-te, mai informeaza-te! Si, apoi, chimia nu este un motiv de a spune "nu" categoric--- ca doar nu faci farmacie!

| alexandruth a răspuns:

Stiu ca o sa ti se para prostesc, dar daca zici ca iti plac limbile, ai putea sa te faci blogger. Citeste pana la capat... big grin

De exemplu, scrii articole bune, care sa adere la public si incerci sa le faci cat mai bune pana te obisnuiesti. Inainte de a cumpara domeniul, trebuie' sa ai vreo 50 de articole de inceput, daca intra cineva pe blog, sa aiba ce sa citeasca, nu sa citeasca doua articole si dup'aia sa iasa. Incearca sa scrii un articol in 1-2 ore. Totul este sa ai timp liber (dupa ce termini scoala, ma refer) si sa ai rabdare. Si iti dau cel mai intemeiat motiv pentru care ai putea sa te faci blogger: SebastianBargau.ro castiga in cei mai buni ani ~ 50000 euro pe an. Da, chiar atat. Banii ii face din clickuri (Pay-per-click), bannere (dupa cum poti vedea, are doua bannere publicitare, ia de pe fiecare 2000 de lei pe luna) plus bannerul de la eMag cu care face destul de multi bani, in total insumand suma mentionata mai sus.

Ce parere ai? big grin

| Mihaes_Romeo_Daniel_1982 a răspuns:

Ai putea merge la Limbi straine, engleza-franceza. Ai dubla specializare si te poti face translator, traducator si de ce nu profesor. Orice faci din pasiune merita chiar si daca salariul nu e extraordinar. Ar mai fi varianta cu Jurnalismul sau Comunicare si relatii publice.

| anonim_4396 explică (pentru Mihaes_Romeo_Daniel_1982):

M-am gândit şi eu la jurnalism dar am înţeles că dacă nu o faci în Bucureşti nu prea ai ce face cu ea după, şi nu am cum să o fac în Bucureşti. Mi-ai putea spune te rog, dacă şti bineînţeles, cam în ce constă meseria de traducător sau translator?

| Mihaes_Romeo_Daniel_1982 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu as putea sa-ti spun in ce consta meseria de traducator sau transator pentru ca nu sunt nici una, nici cealalta insa ma pregatesc sa intru la o facultate de acest profil. Am auzit ca Limbi Moderne Aplicate ar fi o specializare buna, inveti multa gramatica dar daca iti place mai mult literatura, o facultate de Litere e potrivita

| AndreeaM18 a răspuns (pentru Mihaes_Romeo_Daniel_1982):

Am înţeles, mulţumesc frumos oricum!

| jokerulboss99 a răspuns:

Profesoare de engleza