| razvan101 a întrebat:

sunt in clasa a XI-a la mate-info si vreau sa dau la Medicina IASI. Fac deja pregatire ..nu e o problema.

Dar am auzit ca daca ajungi la o olimpiada la faza nationala si iei un loc bun, poti intra la ce facultate vrei, fara sa dai admitere.

Si m as duce la olimpiada de religie. sa invat bine si sa intru la medicina IASI fara admitere.

Se poate? Ati auzi asa ceva?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se poate!

"Potrivit rectorului UMF Iaşi, Vasile Astărăstoae, anul acesta a fost cea mai mare concurenţă din ultimii zece ani de la universitatea ieşeană. 32 dintre cei peste 2.500 de candidaţi eu fost admişi fără examen, datorită rezultatelor de la olimpiade.

„Aceste rezultate exprimă o disponibilitate a candidaţilor de a desfăşura activitate extracurriculară, de a participa la competiţii - chiar şi medicina e o competiţie. Dezvoltarea culturii generale este foarte importantă, pentru că medicina este o profesie umanistă.

Trebuie să-ţi cunoşti pacientul, aşa încât şi olimpiada de religie este utilă, pentru că majoritatea pacienţilor au o aderenţă către spiritualitate." - SURSA :
http://adevarul.ro/......index.html

Vezi alte detalii în pag. 7, pct. 12 din Metodologia de admitere 2014 de la linkul oficial :
http://www.umfiasi.ro/......202014.pdf

Toate cele bune.