| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara TPU, am și eu o întrebare legată de școală.
Au voie profesorii să ne dea teste sau nu?
Unii zic că nu ne vor da teste deoarece nu au voie, alții ne dau și avem de învățat.
Țin să precizez că în școala mea se fac 2 săptămâni acasă - 2 la școală.

27 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Au voie! Normal ca multi iti raspund ca n-au voie pentrui ca sunt multi troll-i pe aici. Nu scrie nicaieri ca n-au voie si, mai mult, este chiar indicat. Nu vor putea sa verifice acumularea de cunostinte altfel.

| Simpatic a răspuns:

Pai de ce nu are avea voie sa dea teste?

| GdX a răspuns:

Au voie. Pot sa va dea teste la fiecare ora. Dar nu trebuie sa invatati carte. Mai e nevoie si de oameni sa mature strazile, sa spele toalete. Ce atata carte?

| StefanE2019 a răspuns (pentru GdX):

Ce văd eu, la peste 90% dintre utilizatorii TPU, este aroganța și batjocura.
Nu sunteți în stare să înțelegeți un lucru simplu: AM PUS O SIMPLĂ ÎNTREBARE stârnită de mai mulți profesori care spun afirmații în contradictoriu.

Asta NU ÎNSEAMNĂ că eu urăsc testele, școala, că voi ajunge măturător pe stradă ETC.

OK?

| sierra1 a răspuns:

"Au voie profesorii să ne de-a teste sau nu?" - nu numai că au voie ci chiar trebuie să facă asta

| StefanE2019 a răspuns (pentru sierra1):

Atunci explica-mi de ce 14 din 17 au zis că nu au voie.

| sierra1 a răspuns (pentru StefanE2019):

Berbeci - n-am ce să-ți explic poziția lor aberantă

| Catrice a răspuns (pentru StefanE2019):

Si tu te iei după niste puradei care visează sa stea acasă după alegeri rolling on the floor
Tu cum vrei să-ți puna note?
Așa vreți unii sa treceți prin școală ca rața... in fine.

| nicu991 a răspuns (pentru Catrice):

Pai la capsuni si legume prin strainatate cine se mai duce bre? Trebuiesc si din astia care sa miste economia. rolling on the floor

| StefanE2019 a răspuns (pentru nicu991):

Lasă, cu 9.87 media generală pe clasa a 6-a nu cred că ajung acolo.

| nicu991 a răspuns (pentru StefanE2019):

Mentine-te asa ca e bine. Stai linistit ca nu am facut referire neaparat la tine, era ca o idee generala/gluma.
Daca n-o sa intri in anturaje cu alte persoane pe parcursul scolii/ liceului o sa ai rezultate excelente.

| Catrice a răspuns (pentru nicu991):

Eh mai sunt si d-astia de abandoneazăhee hee

| Catrice a răspuns (pentru StefanE2019):

Stai tu sa ajungi la liceu sa vezi cum faci mătănii pentru sfantu' 5 laughing
Si crezi ca daca ai 10 pe linie n-ai voie la căpșunele sau cum rolling on the floor

| nicu991 a răspuns (pentru Catrice):

Predominant in familiile defavorizate, cu parinti care nu-si dau interesul pentru educatia copiilor lor mai ales in mediul rural.

| StefanE2019 a răspuns (pentru Catrice):

Stai liniștit, nu am de gând să fac așa ceva, doamne ferește.

| StefanE2019 a răspuns (pentru Catrice):

Sincer, chiar nu cred. Încă din clasa a 4-a urmez cursuri de programare (clasa a 4-a HTML, iar din clasa a 5-a până în prezent fac Python), și pot spune că mă descurc destul de bine.

| Catrice a răspuns (pentru StefanE2019):

Eh, nu ziceam de tinehee hee

| sierra1 a răspuns:

" NamelessUser: 14 ca nu au voie si 3 ca au voie, inseamna ca..."

nu bade, adevărul nu se probează prin votul majorității! (stiu că nu ințelegi ce zic dar e pentru ceilalți)

| Fatamuntilor a răspuns:

Dintotdeuna au avut voie.
mai ales in situatia actuala.
Mie mi e pare mai usor de verificat cunostintele elevului. decat sa scoti 2-3 la tabla.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca au zis 14 ca nu au voie si 3 ca au voie, inseamna ca nu au voie si ca aia 3 sunt neinformati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sierro, ultimii 3 poate inca nu au aflat ca nu au voie sa dea teste. La asta m-am referit.

Si se poate sa lasi un comentariu fara ceva de genul "stiu ca nu intelegi ce zic"? Multe crezi ca stii tu despre oamenii pe care nu ii cunosti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu te-ai referit la 14 profesori sau la 14 useri de pe TPU?

| StefanE2019 a răspuns (pentru anonim_4396):

14 profesori.

| anonim_4396 explică (pentru StefanE2019):

Inseamna ca ceilalti 3 urmeaza sa afle ca nu au voie sa va dea teste. Poate au spus ca au voie fiindca nu stiau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sigur că au! Mereu s-au dat teste la școală și vor continua să se dea. Cum vrei să-și vadă profesorul dacă ai învățat dacă nu prin ascultat sau teste?

| Horus35 a răspuns:

Nu, nu au voie cu foi. Orele de curs au ajuns să se desfăşoare în niște condiții speciale din cauza pandemiei, o situație fara precedent, care cere minimizarea contactului fizic. Şcolile au luat diferite masuri pentru reînceperea anului școlar cat mai in siguranță posibil, printre care şi asta. Cred că nu mai e nevoie să explic de ce nu e ok să dăm foi de la unii la alții, să le plimbam pe acasă, să le aducem înapoi sau să împrumutăm alte obiecte unii altora. Respectarea acestei reguli depinde de cât de bine se pot adapta profesorii şi în ce măsură vor găsi o metodă de evaluare diferită de cea clasică.

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Firește că au voie rolling on the floor!