| Tn2306 a întrebat:

Bună seara TPU, nu pot să-mi explic un lucru. E legat de școală. De exemplu la chimie am dat test și am luat o notă destul de mică 6, dar acasă am lucrat destul de mult și chiar știam să rezolv exercițiile. Un alt exemplu poate fi fizica și matematica, acasă știu să rezolv exercițiile, iar la test iau note destul de mici. Nu știu care e problema și aș vrea să o identific să o remediez.
Menționez că nu învăț doar pentru note și nici nu sunt un obsedat după notele de 10. Va mulțumesc.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil ca nu inveti ceea ce iti pica la teste. Sunt des intalnite aceste probleme.

| MadalinG99 a răspuns:

Salut! Aceasta este o problema des intalnita, chiar si eu am aceasta problema. Vezi tu sunt persoane care pot face fata la profilurile gen REAL si persoane care sunt facute strict pentru UMAN, sunt sigur ca decat sa inveti un exercitiu la matematica mai bine ai invata o pagina la romana. Consider ca tu uiti pasii de rezolvare a exercitiului. O alta cauza ar putea fi emotiile, tu involuntar te stresezi si poate iti este teama in timpul testului. Cauta sa vorbesti deschis cu unul dintre profesori si vezi ce sfat iti da, sunt sigur ca exista si profesori cu care te poti intelege. Multa bafta!

| Tn2306 explică (pentru MadalinG99):

Mulțumesc mult. Asta cred și eu, că problema ar fi emoțiile, nu mi le pot controla. Așa e la aproape orice test, îmi plac foarte mult materiile astea, gen chimia și biologia. Cu profesor sau cu diriginta nu prea pot vorbi, fiindcă îi doare undeva de elevi. Încerc să consult și un psiholog să-mi dea niște sfaturi. Încă o data, mulțumesc mult!