| dydydeea a întrebat:

Buna seara TPU! Vreau si eu sa va intreb ceva(intrebare doar pentru cei care au fost/sunt in clasa a 8 a.Voi mai faceti fata la scoala? cryingDe exemplu: eu sunt extenuata de atata carte, mai ales la matematica, am foarte multe teme la mate si m-am saturat + si temele de la meditatii chiar nu mai pot(imi da cate 3 pagini de culegere).crying crying (bine recunosc ca-mi place mate si am note mari dar muncesc prea mult la mate si m-am saturat), nu mai am timp deloc sa mai ies pe afara sau sa fac altceva pentru ca practic toata ziua stau numai cu cartea in mana si caietul(numai la mate), cateodata nici noaptea nu pot dormi gandindu-ma la cate teme am dar am noroc ca la romana nu ne prea da teme. sunt foarte stresata in legatura cu evaluarea nationala, off doamne crying tare grea e clasa a 8 acrying. abia astept sa treaca si anul asta.La voi cum este? Si voua va da multe teme?

5 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Timpul liber este foarte important.Nu e bine să te îngropi în teme şi lecţii, deoarece la un moment dat vei clacha şi ţi se va duce tot cheful de învăţat.Eu te sfătuiesc să le spui părinţilor prin ce treci şi să iei o pauză. Dacă după nici o lună de şcoală ai ajuns în situaţia asta, cum va fi după un an?

| TheScorpions a răspuns:

Nimeni nu m-ai face fata in ziua de azi, dar na, n-ai scoala sapi in santuri. Ne e greu cu scoala dar fara scoala.

| SkizoMetal a răspuns:

Da, a opta este o clasă grea, mai ales primul semestru. Mie îmi este destul de greu la chimie, pentru că nu am reţinut unele elemente de bază din clasa a şaptea, dar mă descurc, mai greu decât ceilalţi, dar merge. La română am un doi în catalogul electronic şi trebuie să-mi fac temele mereu şi să fie complete ca să nu îl treacă drept notă oficială. Cu matematica merge foarte bine, la fizică miraculos de bine, chiar. În restul sunt materii extrem de uşoare. Per ansamblu, cel mai greu îmi este la română. Dar eu sunt cam delăsătoare şi nu prea pun lecţiile pe primul loc. Din păcate. Dar încerc să remediez asta. În semestrul doi va fi mai uşor pentru că şi profesorii vor fi mai indulgenţi, ca să ne lase timp de învăţat pentru examen. Şi ca toată lumea, şi eu aştept să treacă anul ăsta. Baftă! :3

| AnnaMaria27 a răspuns:

Parerea mea este ca daca vrei sa ajungi departe, trebuie sa si muncesti mult!
Gandeste-te ca doar anul acesta te vei mai chinui, iar la liceu vei fi relaxata, mai ales daca intri la ce profil ti-ai propus!
Un alt an important este clasa a XII-a, dar mai este pana atunci!
In concluzie, linisteste-te ca merita osteneala!

| St3F4n a răspuns:

Da ieri ca de exemplu am stat 5 ore rom si mate... evaluaarea e grea toata lumea care a trecut inta 8 a stie ce zic
asculta la mine si eu sunt la fel
dintra 9a tu singura iti faci drumul tau conteaaza ffff mult sa intri la un liceu bun nu trebuie sa fii stresate gandeste-te ca intr-o zi o sa razi si
2 cauta ceva o pasiune care sa te elibereze de toate nebuniile astea eu ca de ex : muzica pun la mp4 si boxe seara cand am timp si ascult chiar si 2 ore cauta ceva sa te relaxeze doar sa nu te apuci de fumat sau baut sau cine stie ce altceva in rest bafta si toate cele bune