| radutzu23 a întrebat:

Bună seara, vreau sa va întreb dacă ma duc mâine la liceul la care am fost transferat, sau la liceul actual...
Treaba sta în felul următor:
În ultima săptămână din semestrul trecut, tata a fost la liceul la care am dorit sa ma transfer, și au acceptat.
Au semant, au completat ce era de completat, și am ajuns cu fisa la liceul meu. Directoarea a spus ca îmi baga cererea de transfer în comisie, nu prea contează răspunsul lor din cate m-am informat, deoarece este un răspuns facultativ.Bun.
Când am ajuns acasă, tata mia spus ca directoarea îmi semnează fisa pe data de 12.02. 2015. Și tata mi-a spus sa ma duc la școală pana pe data de 12, pana când semnează directoarea cererea, adică la liceul actual. Este necesar sa ma mai duc 4 zile? Eu credeam ca în mod normal, după ce ai depus cererea de transfer, și respectivii tiau acceptat-o, nu îți mai rămâne decât sa te duci la liceul la care te-ai transferat, nu sa te duci la cel la care încă ești, pentru a aștepta răspunsul directoarei...
Acum, voi ce puteți sa îmi spuneți?
Este obligatoriu sa ma mai prezint la ore, la vechiul liceu? Sau sa stau acasă pana joi, când semnează fisa.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu te duci la scoala pana se aproba definitiv transferul, te vei transfera cu absentele aferente. Adica la vechiul liceu ti se vor pune, normal, absente care vor fi trecute in foaia de transfer si transcrise in noul catalog. 4 zile inseamna deja nota 8 la purtare, daca stai acasa aiurea.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, răspunsul dat de @Brigaela este GREŞIT :(

Dacă citeai ATENT răspunsul pe care ţi l-am dat la întrebarea ta anterioară, ai fi observat că ţi-am citat din R.O.F.U.I.P!
http://www.tpu.ro/......ansfer-se/

Din moment ce transferul a fost APROBAT, el intră în vigoare IMEDIAT şi începi cursurile la NOUL liceu!
Avizul vechiului liceu este unul consultativ şi NU influenţează aprobarea DEJA dată!

Conform prevederilor legale tu ai obligaţia să te prezinţi la cursuri la NOUL liceu, începând cu ziua de AZI 09.02. 2015; iar vechiul liceu are OBLIGAŢIA de a transmite către noul liceu situaţia ta şcolară în termen de 10 zile ( lucrătoare )!

"Art. 230 - După aprobarea transferului, unitatea de învăţământ primitoare este obligată să solicite situaţia şcolară a elevului în termen de 5 zile lucrătoare.
Unitatea de învăţământ de la care se transferă elevul este obligată să trimită la unitatea de învăţământ primitoare, situaţia şcolară a celui transferat, în termen de 10 zile lucrătoare de la primirea solicitării.

Până la primirea situaţiei şcolare de către unitatea de învăţământ la care s-a transferat, elevul transferat participă la cursuri în calitate de audient." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

NU contează când are de gând directoarea să-ţi semneze actele - acel motiv este invocat de ea tocmai pentru a-ţi crea NEPLĂCERI la noul liceu :(

Toate cele bune.

| radutzu23 explică:

Mulțumesc frumos, doamna Brigaela.

| radutzu23 explică:

Dar nu pot sa duc scutire? La liceul la care o sa ma duc?

| RobertoTo a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te duci pana nu semneaza directoarea fisa nu ai ce sa faci. dupa ce semneaza o sa scrie in catalog in dreptul tau transferat daca nu te duci o sa primesti absente si o sa te duci la nou-l liceu cu o groaza de absente