| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva a cum e la facultate, adica in sesiune cand dai examenele, notele conteaza? Adica ma refer ca da, stiu ca trebuie sa promovezi examenul ca sa nu rămâi cu restante parca, dar conteaza daca iei note de 5, 6,7 sau 9-10? In afara de faptul ca vei fi la buget si te poti mentine toti anii de studiu. Intrebarea mea este daca conteaza notele de la examene undeva? Adica daca esti genul de student care ia numai note minime de promovare a examenelor sau daca iei note foarte mari numai de 9 si 10. Daca stie cineva? Si ce note o sa fie puse pe diploma de licenta (în afara de cea de la sustinerea licentei) scuze stiu sa suna aiurea intrebarea...

2 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Depinde de facultate. Sunt unele facultăți în care media anilor de studiu are o anumită pondere pentru admiterea la master. Acest lucru ar fi în afara celui menționat de tine legat de buget/taxă.
Când termini facultatea primești foaia matricolă cu notele tale, exact ca la terminarea liceului.
Toate cele bune!

| RoCkKiD a răspuns:

Anul il treci pe baza creditelor nu pe baza notelor deci din punctul ala de vedere notele nu conteaza, si cu 5 si cu 10 iei acelasi numar de credite. Fiecare universitate are un alt numar minim de credite necesare sa treci anul asa ca verifica regulamentele interne.

In schimb, daca te intereseaza sa fii la buget, sa iei bursa, sa prinzi loc in camin etc atunci conteaza si cu ce nota iei examenele pentru ca media e ponderata, adica nota la un exament cu multe credite conteaza mai mult la media generala decat nota la un examen cu putine credite.

Pe scurt, daca nu cumva te intereseaza doar sa treci anul conteaza notele si mai exact te intereseaza notele la materiile care au mai multe credite deoarece ele vor cantari mai greu la medie.