| Cuniska a întrebat:

Stie cineva care sunt motivele din "Enigma Otiliei" de G. Calinescu si din "Baltagul" de M.Sadoveanu?

Răspuns Câştigător
| lety93 a răspuns:

La Baltagul...motivul mortii, motivul iubirii, motivul crimei, motivul banilor, motivul inmormantarii, motivul transhumantei, motivul pedepsei, motivul femeii

1 răspuns:
| lety93 a răspuns:

La Enigma...motivul:lui nimeni, al orfanului, al averii/mostenirii, al testamentului, al avarului, al iubirii,al triunghiului conjugal,femeia/feminitatea, al parvenirii, al mamei-closca(Aglae), al fetei batrane(Aurica)