| Rosu_Madalina_1994 a întrebat:

Buna,stie cineva cum este la Facultatea de Chimie Aplicata si Stiinta Materialelor, se bazeaza pe multa chimie? Si cum trebuie sa procedez ca sa fiu admis acolo?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se bazeaza pe foarte multa chimie, ca doar este o facultate de chimie!
In plus, se mai axeaza pe matematica, fizica si resistenta materialelor.

| SkyPilot a răspuns:

Uite aici ce trebuie:
http://www.chimie.upb.ro/admitere/licenta-informatii-generale
Da, trebuie multa chimie, dar se ia de la zero in facultate.
Ce ti-a scris fatuca aia de 50 de anisori e cam aberant. Vei face in primii doi ani materii de inginerie generala, deci si fizica (3 semestre) si rezistenta materialelor (1 semestru), dar de ultima nu mai dai mai tarziu. Vei avea in anii mari de studiat capitole speciale de fizica, dar sub alte nume. Chimie insa, la greu!

| Iote a răspuns:

Daca e facultate de chimie aplicata... chimie pe paine. Plus altele legate de specialitate (stiinta materialelor). Intri invatand la greu.

| debarasator63 a răspuns:

Ai raspunsul in denumirea facultatii.