| aDEeLAa a întrebat:

Stie cineva cum pot recunoaste peri si alte structuri vazute la microscop din plante?
M-ar interesa in special pentru busuioc.

3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Ca sa vezi perii trebuie sa faci o secțiune ori prin jupuire, ori o secțiune transversala prin frunză. Nu știu dacă busuiocul are peri (poate are peri glandulari). In general asa ar arata perii la microscop:

https://www.google.com/......ps?/search

| aDEeLAa explică (pentru WhiteLife):

Mersi! De vazut, ma descurc sa prind imaginea la microscop... Doar ca nu prea imi dau seama care sunt peri glandulari / neglandulari/ tectori, granulele de polen sau ce imi mai apare pe acolo

| WhiteLife a răspuns (pentru aDEeLAa):

Hmm... Noi am făcut secțiune pe frunză și pe rizom (cred), ca să vedem perii. Poți încerca să cauți o parte din planta cât mai departe de polen, sau sa o speli puțin înainte.