| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva daca se mai da la bac (2017-2018) "Iona" de Marin Sorescu?

4 răspunsuri:
| LaviChu a răspuns:

Da se mai da. Programa e aceeasi de anul trecut. Doar forma bacului (scris) s-a schimbat. Materia e aceeasi.

| asperger3 a răspuns (pentru LaviChu):

S-a scos Maitrey si cu Hanul Ancutei

| LaviChu a răspuns (pentru asperger3):

De cand? Mircea Eliade nu e scriitor CANONIC. Asta inseamna ca daca el se da la bac, nu poate pica singur. va fi ereu la alegere cu altcineva deci da..nu e musai sa-l inveti pentru ca si daca iti pica poti sa-l ignori si sa alegi celalalt autor, deci pot sa nu inveti Maitreyi. Hanul Ancutei nu s-a dat cniodata tot...Moara cu noroc doar. Pt ca e nevoie de o nuvela psihologica. si nu s-a scos...

https://liceunet.ro/bacalaureat/romana/programa

asta e lista cu TOATE operele obligatorii (dac aesti la uman, lista poate sa difere in functie de profesor ca unii aleg sa nu studieze poezia Testament de T. Arghezi pentru a studia Psalm 3 )de exemplu) tot de T. Arghezi. Doar cu cei de la uman sunt stricti. Celelalte profile in general primesc numele unui autor si eventual perioada (interbelic/postbelic) si pot alege opera (si bineinteles o vor scrie pe cea studiata)

Singura schimbare a fost facuta la structura bacului nu la programa. pana in prezent programa e aceeasi.

| asperger3 a răspuns (pentru LaviChu):

Am aflat si eu recent... Si pe site nu mai apare...