| Anaa939839393 a întrebat:

Buna! Stiu ca pare ciudat dar sunt clasa a 12-a si nu stiu bine engleza, din clasa a 5-a pana in clasa a 12-a nu am avut un profesor ca lumea. In 5-8 ascultam muzici in engleza si faceam exercitii dictate de catre dna. profesoară. Iar acum la liceu am avut in clasa a 9-a un domn profesor cu care am reușit sa invat putin iar din clasa a 10-a, a venit altcineva care ne vorbeste despre psihologie, cum e viata, din carte daca am facut un sfert adica anul se termina si materia e 0, nici la jumatea caietului n-am ajuns.
Intrebarea mea este cum pot invata engleza, macar baza, pentru competențe! Acum la engleza am facut un bilet oral si intrebarea 1 si jumate din intrebarea 2 si dupa gata nu am mai stiut. Noua ne-a zis domnul ca putem pica aceste competențe si trebuie sa venim in februarie sa dam altele, este adevarat?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"din clasa a 5-a pana in clasa a 12-a, nu am avut un profesor ca lumea...cum pot invata engleza, macar baza, pentru competențe"

cum porcul nu se ingrașă de crăciun, las-o așa cum e (că tot nu contează competențele-lu-pește la nimic) și te centrezi pe alea scrise

| Catrice a răspuns:

E pl competențele alea nici nu se iau în calcul la media de la bac.
Poți da la franceza, nu e decis ca numai la engleza se da.

| Lukasssz a răspuns:

Competentele nu valoreaza nimic.

| Legion7X a răspuns:

Depinde ce te pune profesorul să înveți. Unii te baga direct in gramatica, când tu nu ști sensurile la multe cuvinte, nu ai cum să întelegi ce zice ăla la radio sau pe CD in engleză pentru că tu te-ai axat numai pe gramatică și ai pierdut restul vocabularului. Gramatica puțin conteaza. Ști să folosești prezentul, trecutul, viitorul eu zic este destul. Restul pe parcurs, poți învăta mai mult ca de ex. Când se pune ING, cum folosim before sau, cum se folosește also, verbul to be sau folosirea lui though etc... ex 1 Small though the island is, Malta has a long and rich history. Deșii este insulă mică, Malta are o istorie mare și bogată.

2 strange though it may seem deși s-ar putea sa pară ciudat

3 talented though he is, l don't like him deși este talentat, nu îmi place de el.

După cum vezi. Talented este adjectiv, strange este adjectiv, small adjectiv. though poate fi folosit și cu adjective în exemplele date. Sau though poate fi folosit și la începutul propozitiei.

Though Malta is a very small island, its history is long and rich. Deșii Malta este o insulă foarte mică, istoria sa este mare/ lungă și bogată

Sau though he has a big car, it's not very expensive. Deși, el are o mașină mare, nu-i foarte scumpă.

BEFORE.
https://www.google.com/......mar/before sursa.

We commonly use before with the past simple tense. It suggests that the second event happened soon after the first one. The before clause, which indicates the second action, can be at the end or at the beginning of the sentence:

Before she left, she gave everyone a present.
Înainte să plece, ea a dăruit tuturor un cadou

She gave everyone a present before she left.
Ea, a dăruit tuturor un cadou înainte să plece.

| Meme10Meme a răspuns:

Chiar asa? In generala tiganii il bateau pe profesorul meu de engleza.

| Monst a răspuns:

Competențele alea de la bac anul acesta nici nu se mai dau se echivalează cu mediile la ambele limbi străine din cei 4 ani de liceu.

| PaulCos a răspuns:

Cel mai bun mod de a invata o limba straina este conversatia. Cea mai buna metoda de a conversa este sa ai un interlocutor cu preocupari comune si evident asta aduce subiecte atractive si comune. In manual si la prof. nu cred ca ai sa gasesti astea.