| Tătar_Raul_1990 a întrebat:

Buna.
Sunt clasa 11, am inceput semestrul 2 la mate info, voi mai putea sa ma transfer la alta scoala pe filologie?

Răspuns Câştigător
| AnielAn a răspuns:

Depinde de liceu dacă primește. Teoretic poți dar numai din a 12 a. Puțin cam târziu, dar poți. Am avut un coleg care s-a transferat în clasa a 12a. Trebuie să dai niște diferențe, dar depinde și de liceu. Depinde și ce locuri au, că nu mai primesc așa mulți in clase de când cu pandemia asta. Cele mai multe transferuri s-au făcut în a 9 a si a 10 a. Partea bună e că nu e foarte mult de recuperat, decât ca faci latină și se pune mai mult accent pe limbi străine, deci nu e greu de intrat. Doar să te primească.
Mult succes!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Transferurile se pot realiza NUMAI la inceput de an scolar, conform legii, Ministrului Invatamantului.
Exceptie se poate face, doar in situatia in care elevul se muta cu parintii intr-o alta localitate, in timpul anului scolar.