| Irene000 a întrebat:

Sunt clasa a 11 a si am o intrebare in legatura cu bacul. Sunt profil turism si alimentatie si dau bacul la mate, romana si am de ales dintre logica si geografie. La geografie nu am nicio sansa, avand in vedere ca am avut numai o ora pe saptamana, nu cred ca are vreun sens sa dau bacul si sa ma astept sa iau nota cum ia un elev care are 3 ore pe saptamana. Asa ca dau la logica. Si aici nu inteleg. Logica am facut doar in clasa a 9 a, tot o ora pe saptamana. Deci la bac ne da doar din materia pe care am facut-o in clasa a9 a? Cine stie sau a dat bacul poate sa-mi raspunda va rog?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La profil de turism este rusine sa nu stii geografie. tongue
E logic, la mintea cocosului! big grin

Pune-te serios pe invatat, altfel nu vei merita sa iei bac-ul!
Intreaba-ti direct profesorii, care ti-au predat materiile, ce pretentii vor fi pentru bac!

| Irene000 explică (pentru Bula):

Nu e vorba despre faptul ca nu stiu geografie, doar ca nu stiu la un nivel la care consider ca as lua nota buna, si avand in vedere ca nu am avut profesori buni, din a noua pana acum am schimbat 3, si nu sunt cei mai pregatiti profesori din cate observ. Adica subliniez faptul ca fac o ora pe saptamana si aia de mantuiala, pe cand la logica am avut o profesoara buna si am inteles materia. Mi se pare ciudat ca astia care au o ora pe saptamana sa dea acelasi subiect cu cei care au 3. Iar ca sa dau la geografie probabil o sa fie necesar sa fac pregatire. Oricum am pierdut 2 ani, geografia se invata treptat, nu are rost oricum. Am pus intrebarea mai mult in legatura cu logica, nu intentionam neaparat sa dau la geografie.

| Yurisa a răspuns:

Hello! Am dat la logica si da, materia este cea din clasa a 9-a, dar nu e multa.
Pentru o nota cat mai mare recomand sa iti iei o culegere pentru bacul la logica care contine teorie si teste. Avantajul la logica este ca nu trebuie sa tocesti decat pentru primul subiect unde sunt grile. De asemenea, exercitiul este mama invataturii si recomand sa termini cartea aia de teste, sau macar sa faci 3 sferturi din ea.
De asemenea sugerez sa faci 2-3 luni pregatire cu un profesor care poate explica pe intelesul tau materia, mai mult nu iti trebuie.
Eu am luat 9, 80 happy
Succes!

| agentmarius007 a răspuns:

Nu fă prostia să alegi logica dacă nu ești sigură că scoți notă mare. La geografie poți să scoți notă mare foarte ușor. Anul ăsta am dat bacul, la același profil. La geografie am luat 9, 05 fără să învăț mai nimic, pe când colegul de bancă a dat la logică pentru că i se părea mai ușoară și a picat cu brio. Chiar dacă la prima vedere bacul la geografie pare greu, el ridică în prostie mediile, cum a fost in cazul meu.

| iuliana0001 a răspuns:

Buna! Am terminat anul acesta profilul turism, si iti pot spune din tot sufletul sa alegi geografia.
Logica si economia sunt destul de grele, deci nu iti bate capul cu ele.
La geografie poti cumpara o culegere de teste ca sa lucrezi, si ai de invatat lucruri accesibile.
Eu am luat 8, 35 desi puteam sa fac de mai mult
Sfat personal: nu te grabi!
Succes si sa faci alegerea corecta?