| ihacoswhy a întrebat:

Sunt clasa a 8-a si nu ma pot decide ce profil să urmez. Imi place matematica(cel putin algebra), dar nu prea ma descurc. Pot sa spun ca in fiecare semestru din cei 3 ani am avut 8 media la mate. Voiam sa urmez profilul uman pentru ca voiam sa urmez avocatura, dar m-am razgandit pe parcurs pentru ca multi dintre colegii mei se duc pe stiintele naturii sau mate-info(inclusiv frate-miu), dar cum am spus, imi place matematica dar nu ma pricep. Chimia este ok pentru mine, o inteleg cat de cat, dar cu fizica sunt moarta. Si, deci m-am gandit sa urmez stiintele naturii pentru ca matematica M2 e mai usoara decat la mate info(M1), iar de pe profilul real poti avea mai multe optiuni spre facultati. Am auzit ca la uman nu prea ai multe optiuni, iar tot ce faci e sa tocesti, prin urmare iesi bâtă. Dar mie imi plac limbile straine(engleza, japoneza) si romana, dar m-am gandit sa ma duc pe profil real la stiinele naturii deoarece, dupa ce termin facultatea am mai multe optiuni pe care pot sa le descopar pe parcursul liceului si pot sa dau inclusiv la facultatea de litere(vreau sa ma fac traducator). Deci, ce sa aleg?

3 răspunsuri:
| Nanami利 a răspuns:

Pai eu sunt ca tine:imi place engleza,japoneza,romana, si nu ma prea pricep la mate si fizicalaughing
Dar chiar si asa, ma duc la profilul stiinte ale naturii...O sa incerc sa inteleg pana atuncilaughing Daca te descurci cu chimia si putin cu matematica, eu zic ca e destul de bine...dar te mai poti gandi, mai ai ceva timphee hee

| Hemera a răspuns:

Crede-ma ca stiu exact ce dilema ai,doar am trecut fix prin acelasi lucru.
De exemplu mie imi plac romana, istoria, geografia, dar chimia si biologia destul, deci nu m-am transfera la filo nici platita.Pentru ca e exact cum zici, toceala peste toceala. Eu sunt la stiinte si e perfect dat fiind ca faci de toate. Inainte de liceu nu stiam exact ce materii imi plac mai mult, dar am aflat.Totusi la mate e o diferenta intre m1 si m2 sau sa nu faci deloc.
Gandeste-te bine. Eu nu m-as transefa nici pentru un milion de dolari chiar daca imi plac materii de uman.
Pana la urma sa nu uitam ca e alegerea ta, gandeste-te bine. Bafta happy

| FoxyFoxx a răspuns:

Cel mai bun profil este, după mine, filologia pentru ca nu dai bacul la mate si din clasa a 11-a scapi de mate, fizica, chimie si biologie, dar se dublează orele de engleza, franceza, latina, romana si celelalte. Eu mi-am ales acest profil ca sa scap de matematica. Si sincer, chiar merita sa îl urmezi. Ps: avem un lucru in comun, japoneza... Sunt moarta după limba aceasta!