| deix001 a întrebat:

Sunt clasa a 9-a iar la fizica ne-a predat operatiile cu vectori: scadere, adunare, descompunere si inmultire. Eu nu am inteles nimic, nimic, desi m-am chinuit, mi-am facut si temele... Ma poate ajuta cineva, sa imi explice, va rog?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai răbdare. că eu o să am. o să îți explic eu. O să o fac în mesaj privat. Vectorii sunt entități matematice. Sunt minunați dacă cineva îți explică ce entități sunt acestea. Sunt o lume specială și deosebită. A înțelege ceva. înseamnă a lega, a conecta ceva pe care îl știi, îl pricepi deja, cu ceva nou pe care nu îl știi.
Dacă faci asta, și eu o să te ajut, o să înțelegi totul despre vectori., și o să înțelegi orice din matematică.

| Ineys a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=OiP81H3FpDA

Are multe videoclipuri de acest gen Radu Poenaru. Cauta pe canal si celelalte parti. Sunt explicate foarte bine.