| chesterayooo a întrebat:

Bună! Sunt clasa a IX profesională și vreau să știu dacă aș putea să mă transfer de la profesională la liceu (mai exact vocațional). Din cate am înțeles, pot, dar trebuie să dau diferențe. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| WanDo a răspuns:

Transferul de la învățământul profesional la cel vocațional (liceu) este posibil, însă depinde de condițiile și procedurile specifice din fiecare unitate de învățământ. Este recomandat să contactezi liceul dorit și să întrebi despre procedurile necesare pentru a face schimbarea. De obicei, există anumite diferențe care trebuie recuperate prin susținerea unor examene sau cursuri suplimentare.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara si ti-am citat prevederile privind transferul in cazul tau. Ce n-ai inteles de ai mai pus intrebarea, chiar crezi ca altcineva iti va raspunde mai bine?
Putin de aici stiu prevederile legale si scriu sa se afle in treaba, irelevant sau gresit.

| Violleta2022 a răspuns:

Transferul de la o forma de invatamant la alta nu este posibila.
Dar poti sa te inscrii din toamna la liceu, clasa a XI sau a XII_a daca ei iti echivaleaza studiile si poti termina 13 ani de liceu la curs seral, dupa care poti sustine BAC-ul.
Din pacate, la cursul de zi pot merge doar copii care au continuat scoala la cus de zi, dupa terminarea clasei a VIII_a.
Pentru ceilalti exista liceul la curs seral, cate 4 ore in fiecare zi, dar pe o durata de 13 ani.