| nicole24 a întrebat:

sunt clasa a opta, si as vrea sa dau la mate-info, dar nu sunt foarte sigura, caci desi imi place algebra, urasc geometria. Mi-ati putea spune daca o sa am parte de geometrie si la liceu? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Northern a răspuns:

Da,logic.
+Trigonometrie(început,clasa 9)
+Geometria vectorială(clasa 9)
(dacă alegi mate-info)
Dar să nu-ți faci griji.Nici mie nu prea imi plăcea geometria în gimnaziu. Însă acum că am ales profilul acesta, a început să-mi placă sau cel puțin să o înțeleg mai bine.
Depinde și de profesor.
Succes!

1 răspuns:
| ProfDeMate a răspuns:

In completare la ce ti-a scris Northern, trebuie sa stii ca in clasa a X-a vei studia geometria analitica sau algebrizata, geometria tratata algebric. Eu nu cred ca nu-ti place geometria, ci mai degraba s-au adunat lururi pe care nu le-ai inteles la timpul lor si acum te pun in dificultate. Situatia se poate remedia fara nicio problema. Un strop de efort si mult exercitiu, iar problema aproape se va rezolva de la sine, ai sa vezi. Nu trebuie sa iti faci griji exagerate. Mult succes in contonuare!
Prof De Mate
mate. didactic@yahoo.com (fara spatii)