| Kida_5763 a întrebat:

Sunt clasa a VI-a iar profesorul de romana ne-a spus ca trebuie sa citim o carte din literatura universala si o carte din literatura romana. Ce carti imi recomandati dar care sa aiba intre 150-200 de pagini? [Nu conteaza genul dar vreau sa fie interesanta, sa nu ma plictisesc cand o citesc]. Ofer funda cartilor care imi plac iar vot celorlalte. happy Pwp :*

7 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Măi, fraţilor, de ce este atît de important acest număr de pagini? Chiar nu puteţi săvă rezervaţi timp pentru a citi? Dom'le, azi nu merg la fotbal, sau la club, sau la calculator, pentru că timp de trei ore am de citit dintr-o carte! Cît depre a nu te plictisi! Este foarte probabil ca o anumită carte să placă unuia enorm iar tu să nu poţi citi 5 pagini pentru căte plictiseşti.
Hai să zicem că ar fi să citeşti " Un căpitan la 15 ani ", sau "Doi ani de vacanţă", ambele de Jules Verne, iar din literatura română îţi recomand cele trei volume ale trilogiei "Cavalerii " de Ioan Dan. Este excepţională. Cele trei volume se numesc : "Curierul secret", " Cavalerii" şi " Taina cavalerilor", sau poate " Seri albastre " de Costache Anton, sau " Cişmigiu et Compania " de Grigore Băjenaru.

| anutza a răspuns:

Literatura romana:
Eliade - Romanul adolescentului moop, Maitreyi
Rebreanu - Adam si Eva, Padurea spanzuratilor
Marin Preda - Viata ca o prada
Hanul ancutei - Sadoveanu
Ion Slavici – Moara cu noroc, Mara
Baltagul, Nicoara Potcoava -Mihail Sadoveanu
Drumas - Elevul Dima dibntr-a saptea

Literatura universala:
Charles Dickens - David Copperfield
Charles Dickens - Oliver Twist
Mark Twain - Aventurile lui Tom Sawyer
Mark Twain - Huckelberry Finn
Antoine de Saint Exupery - Micul print
Jules Verne - Calatorie spre centrul Pamantului
Jules Vernes - 20.000 de leghe sub mari
Jules Vernes - Ocolul Pamantului in 80 de zile
Alexandre Dumas Cei trei muschetari
Charles Dikens-Marile sperante

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Dama cu camelii-alexandre dumas -fiul (lit. universala) e foarte frum si are in jur de 200 pg.

| ZOZOKid a răspuns:

La literatura universala poti citi ceva de Jules Verne : "20.000 de leghe sub mari" sau "De la Pamant la Luna" sunt foarte potrivite pentru varsta ta si nici nu sunt prea lungi.Tot aici, ai putea incerca sa citesi "Sfera" sau "Jurasic Park", ambele scrise de Michael Crichton ( sunt foarte bune, nu am putut sa le las din mana) Iar din literatura romana, iti recomand primul volum " La Medeleni" de Ionel Teodoreanu, sau primul volum din "Ciresarii" de Constantin Chirita.

| Salahadin73 a răspuns:

Nunta in cer-mircea eliade
print si cersetor-mark twain

| psycho771 a răspuns:

Edmondo de Amicis - Cuore (Inima de Copil)
Mihai Eminescu - Fat-Frumos-Din-Lacrima
Sfatul meu este sa nu citesti Mircea Eliade inca... Scrie destul de greu cu multe simboluri. Nu ma indoiesc de capacitatea ta de intelegere, insa la scrierile lui ai nevoie chiar si in liceu de explicatii suplimentare. Spor la lectura! :*

| CuRcUbEuInRoZeNdRoZ a răspuns:

Mark Twain - Aventurile lui Tom Sawyer
Alexandre Dumas-Cei trei muschetari
spor la lectura:*