| Fifylici a întrebat:

Buna!
Sunt clasa a VIII-a si cum in pragul examenelor nationale ma gandesc la ce liceu si profil sa merg.
Initial eram sigura ca voi merge pe stiinte sociale, mi se parea un profil destul de ok si ma gandeam ca m-as descurca bine dar am inteles ca cu stiinte sociale nu prea ai ce face, nu stiu daca lumea se mai gandeste sa continue cu aceiasi specialitate pe care au facut-o in liceu dar eu asta mi-as dori.Cativa profesori mi-au spus ca mai bine m-as duce la stiinte naturale, eu candva am luat optiunea asta in considerare dar stau cam prost la cap matematica si m-am gandit ca nu are rost sa ma complic degeaba.Numai ca acum prima optiune am pus stiinte naturale, am zis ca e mai bine asa sau mi-ar fi poate mai usor la facultatea de medicina sau farmacie asa cum vreau eu.Deaceea cei care sunt sau a fost la bio-chimie vreau sa imi spuneti cat de greu este avand in vedere ca e profil real si ca eu nu iubesc matematica dar eu chiar imi doresc sa merg fiindca ma atrage si imi place doar ca stau cam prost la mate.Eu fac pregatire la mate pentru examene si ma gandesc ca dupa examene sa fac meditatii macar cateva saptamani, credeti ca as proceda corect? am inteles ca se da teaza la mate, romana bio/chimie la alegere.
Deci cat de greu poate fi si cate ore de mate se fac in mod normal la profilul asta.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Andrutsa13 a răspuns:

Eu tot pentru stintele naturii optez; teza se da la romana, mate si la doua obiecte la alegere dintre fizica, chimie si biologie. Iar despre matematica se face M2 ( un pic mai usoara decat cea de la mate-info) iar numarul orelor de in jur de 4.