| UseYourBrain a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si, dupa cum bine stiti, urmeaza sa intru la liceu in urma unui examen. Desi nu am tangenta cu informatica( adica nu stiu aproape nimic), vreau sa urmez mate-info(poate cu engleza sau info intensiv), pentru ca media imi permite. Ceea ce m-a facut sa aleg sa merg pe acest profil este legat de planul financiar. stiu ca se castiga foarte bine. In plus, imi place matematica(am luat 10 in simulare la mate), dar am inteles ca nu se compara cu cea din liceu.
Intrebarea mea este cum as putea sa invat informatica? Vreau in aceasta vara sa ma apuc, ma gandesc ca aproape 3 luni sunt importante. Deci. cu ce sa incep? ce sa invat? de unde pana unde? Stiu ca sunt printre voi si pasionati de IT care stiu programare si lucruri mai complicate.
As fi recunoscatoare daca mi-ati raspunde detaliat sau chiar sa-mi recomandati site-uri, cursuri sau pur si simplu pasii pe care trebuie sa-i urmez.
Multumesc anticipat!
P.S. : sunt fata big grin

2 răspunsuri:
| Carla01 a răspuns:

Poţi opta şi pentru ştiinţe ale naturii, eu aunt pe profiul ăsta şi fac 5 ore de mate, 3 de informatică, 3 de fizică, 2 de chimie şi 2 de biologie.De ce nu faci pregătire, să fii sigură de ce înveţi, de pe net sunt numai prosti şi îţi spun din propria experienţa de pe net nu poţi învăţa. laughing Succes, te pup!

| UseYourBrain explică (pentru Carla01):

Voiam initial sa urmez medicina, adica am fost si la olimpiada la biologie si m-am descurcat.dar avand in vedere cat de multe necesita medicina(ma refer la 6 ani de fac etc.), plus ca in Romania nu e mare lucru. Deci nu mai vreau bio-chimie, cel putin asa cred acum.